W drodze na szczyt oglądaj się na siebie. Pierwszy taki polski film „Zadra” w kinach
10 marca, 2023
Oscary 2023: „Wszystko wszędzie naraz” największym zwycięzcą; „IO” bez statuetki
13 marca, 2023

Zjawisko kulturowe już od 64 lat. Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza” w Poznaniu

Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza”, którą zorganizowano w Muzeum Narodowym w Poznaniu (fot. mat. pras.)

Najsłynniejsza lalka świata ujrzała światło dzienne w Stanach Zjednoczonych w 1959 roku. Jej poszczególne wcielenia dają wgląd w zmiany społeczne zachodzące w poszczególnych dekadach XX i XXI wieku. Głównie dotyczy to Stanów Zjednoczonych Ameryki, ale nie tylko. Lalki są bowiem świadkami często burzliwych i kontrowersyjnych zjawisk, takich jak: rasizm, dyskryminacja ze względu na wiek, czy wykluczenie spowodowane niepełnosprawnością. Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza”, którą zorganizowano w Muzeum Narodowym w Poznaniu pozwala prześledzić sposób postrzegania kobiet na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci, przez pryzmat historii i kultury amerykańskiej. Okazją, by zobaczyć różne wcielenia tej zabawki są przypadające w tym roku 64. urodziny słynnej lalki. Ekspozycję można oglądać w budynku Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu do 30 lipca.

Ekspozycję współtworzą lalki, dla których wzorcem stały się słynne kobiety: Frida Kahlo, Elle Fitzgerald, Rosa Parks czy Polka Iwona Blecharczyk – zawodowy kierowca TIRów – znana YouTuberka, a nawet Barbie krakowianka, wykonujące różne zawody, jak choćby: Barbie stomatolog, architekt, pilot czy astronautka. Podobno Barbie na przestrzeni dziesięcioleci wykonywała 200 zawodów. Wystawa pokazuje, że Barbie to nie tylko lalka, lecz wielowymiarowe zjawisko socjologiczne i kulturowe.

Barbie tak postrzegana prowokuje do zadawania pytań o pozycję kobiety we współczesnym świecie. Czy lalka jest ucieleśnieniem ideału piękna? Czy role, które przyjmuje faktycznie są odzwierciedleniem udziału i pozycji kobiet w otaczającej nas rzeczywistości? Jakie aktywności Barbie ma ciągle dopiero przed sobą?

Lalki ze zbiorów prywatnych

Na wystawie znalazło się aż 130 lalek – od pierwszej Teen-Age Fashion Model Barbie Doll z 1959 roku, przez jej kolejne wcielenia, lalki przyjaciółki i wiele wcieleń Kena. Pokazane obiekty pochodzą ze zbiorów prywatnych Teresy Iwańczuk, Pauliny Jarysz, Izabeli Kłos i Grzegorza Zdzieborskiego a wyprodukowane zostały przez firmę Mattel.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *