Afryka odsłania swą duszę. Wystawa „Technologia magii” w Muzeum Etnograficznym
30 marca, 2019
„To dopiero początek złej drogi”. Magdalena Cielecka odkrywa „Ciemno, prawie noc”
2 kwietnia, 2019

„Zimowy żołnierz”. Wojna, miłość i przesuwanie granic ludzkiej wytrzymałości

Brygada Legionów Polskich, żołnierze w rowach strzeleckich w Karpatach (fot. wikipedia.org)

To historia wojenna, a zarazem wciągająca opowieść o uczuciu, które rodzi się pomiędzy młodym lekarzem Lucjuszem Krzelewskim i obłędnie piękną Margaretą w najmniej oczekiwanym momencie. Kiedy wojenna rzeczywistość wystawi ich związek na próbę i w środku zimy pod ich opiekę trafi tajemniczy pacjent, jedna decyzja zmieni wszystko. Wybór Lucjusza zaważy na losie Margarety, jego własnym, a także tytułowego zimowego żołnierza. Powieść autorstwa Daniela Masona o wojnie, woli przetrwania i miłości, potrafi chwycić czytelników za serce.

Lucjusz Krzelewski z zamożnej polskiej rodziny mieszkającej w Wiedniu studiuje medycynę, gdy nadchodzi rok 1914. Wybucha wojna, która błyskawicznie rozlewa się po całej Europie. Zafascynowany tym, że z dnia na dzień może zostać lekarzem, zaciąga się do wojska, licząc na przydział do znakomicie zorganizowanego lazaretu. Niestety trafia do Lemnowic, maleńkiej wioski w sercu Karpat, do szpitala polowego urządzonego w zrujnowanym kościele, skąd uciekli wszyscy lekarze.

Jedyną osobą, która może pokazać Lucjuszowi, jak ratować ciężko rannych zwożonych z pól bitewnych frontu wschodniego, jest tajemnicza siostra Margareta. Szalona i piękna. Osobliwy, niebezpiecznie bliski związek tych dwojga zostaje brutalnie przerwany, kiedy w samym środku zimy trafia do kościoła nowy pacjent. Chcąc go za wszelką cenę ratować, Lucjusz podejmuje fatalną decyzję, która zaważy na losach tego zimowego żołnierza, jego samego i Margarety.

Koledzy po fachu gratulują

– Znakomita powieść historyczna: zafascynowany tłem, bohaterami i językiem nie potrafiłem się od niej oderwać – mówi Mark Sullivan, autor „Pod szkarłatnym niebem”.

– Ta powieść jest tak realistyczna, barwna i wielopłaszczyznowa, że czytając ją, zatraciłem świadomość, gdzie się znajduję: przeniosło mnie do utraconego świata przeszłości – podkreśla Andrew Sean Greer, laureat Nagrody Pulitzera.

O autorze

Daniel Mason jest amerykańskim lekarzem i autorem bestsellerowej powieści „Stroiciel”, sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy. Na jej podstawie powstała opera oraz liczne adaptacje teatralne, a obecnie trwają pracę nad filmem, który reżyseruje Charlie Stratton.

Napisał również „A Far Country”. Książki jego autorstwa wydano dotąd w 28 językach! Mieszka z rodziną nad Zatoką San Francisco. „Zimowy żołnierz” to jego najnowsza powieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *