Hiszpański kandydat do Oscara z Javierem Bardemem. „Szef Roku” na ekranach kin
3 grudnia, 2021
Nowa płyta pierwszej damy polskiego jazzu. Album koncertowy „Ewa Bem. Live”
6 grudnia, 2021

Zginęła broniąc swojego domu. „Lokatorka” inspirowana losem Jolanty Brzeskiej w kinach

Jaką cenę jesteś w stanie ponieść za obronę własnego domu? (fot. mat. pras.)

Choć minęło już ponad 10 lat, sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej do tej pory nie została wyjaśniona. Wciąż nie wiadomo, jak naprawdę zmarła warszawska aktywistka walcząca o prawa lokatorskie. Teraz o jej los postanowiło upomnieć się kino. Obraz „Lokatorka” Michała Otłowskiego odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej, w wyniku których ponad 50 tysięcy osób pozbawionych zostało dachu nad głową. W filmie o „czyścicielach kamienic”, bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę, w głównych rolach wystąpili m.in. Irena Melcer, Sławomira Łozińska, Leszek Lichota, Jan Frycz, Piotr Głowacki, Kamil Nożyński i Andrzej Grabowski.

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.

Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życia oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Brak odpowiedzialnych za zabójstwo

Działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Jolanta Brzeska nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy wreszcie eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła, kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia w Lesie Kabackim znaleziono zwęglone ciało kobiety. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono – nikt nie poniósł odpowiedzialności za morderstwo, które nieudolnie starano się zatuszować.

„Lokatorka” obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych. Film przedstawia również sylwetki dwóch niezwykle silnych kobiet – wzorowanej na Jolancie Brzeskiej Janiny Markowskiej, która za swoje zaangażowanie poniosła najwyższą cenę (w tej roli nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą – Sławomira Łozińska) oraz Anny Szeruckiej – nieugiętej policjantki, która nie spocznie, póki nie dowie się, kto za tym wszystkim stoi (Irena Melcer).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *