Radość życia nie da się ujarzmić. Głośny komediodramat „Złe wychowanie Cameron Post”
25 stycznia, 2019
„Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta”. 900 dni piekła 75 lat później
27 stycznia, 2019

Zdrada, rebelia i spiski pod okiem dwóch władczyń. Film „Maria, królowa Szkotów”

W roli głównej trzykrotnie nominowana do Oscara Saoirse Ronan (fot. mat. pras.)

Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. Do konfrontacji z Elżbietą I, pokazanej w „Marii, królowej Szkotów”, w historii nie doszło, ponieważ kobiety te nigdy się ze sobą nie spotkały. Twórcy filmu jawnie zresztą deklarują, że to fikcja, a nie rekonstrukcja. Motywem przewodnim uczynili napięcie między dwiema władczyniami, które w antykobiecym świecie, zamiast się zjednoczyć, zmuszone są ze sobą walczyć. W rolach głównych nominowane do Oscara Saoirse Ronan i Margot Robbie, a film wyreżyserowała debiutantka Josie Rourke.

Maria Stuart w wieku 16 lat została królową Francji, ale dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji i czując silną presję otoczenia, by ponownie wyjść za mąż, odmówiła zamążpójścia. Zamiast tego wróciła do ojczystej Szkocji, by osiąść na tamtejszym, należnym jej, jak twierdzi, tronie.

Tymczasem Szkocja i Anglia były wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Młoda królowa przygląda się „siostrze” z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne i osamotnione kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę wokół małżeństwa i niezależności, w której stawką była władza. Maria, zdecydowana się być kimś więcej niż marionetką. Utrzymywała, że tron Anglii należy się jej, co zagraża suwerenności Elżbiety. Zdrada, rebelia i spiski zachwieją oboma tronami, zmieniły na zawsze bieg historii.

(fot. mat. pras.)

Obsada filmu

W rolach głównych trzykrotnie nominowana do Oscara za kreacje w filmach: „Pokuta”, „Brooklyn”, „Lady Bird” – Saoirse Ronan oraz nominowana do Nagrody Akademii za film „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” – Margot Robbie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *