Gala Oscarów 2021 inna niż wszystkie. „Nomadland” najlepszym filmem [LAUREACI]
26 kwietnia, 2021
„Twarz pokerzysty”. Sensacyjna powieść, w którą wpisany został dramat sumienia
26 kwietnia, 2021

Zdobyła wielką władzę, by stracić wszystko, lecz jej mit żyje. Biografia Kleopatry

„Śmierć Kleoptry” w interpretacji Jeana-Andre Rixensa. Królowej towarzyszą jej dwie zaufane służące: Eiras i Charmiona (fot. mat. pras.)

Kim naprawdę była ta wykształcona kobieta o uwodzicielskiej sile, nieprzeciętnej inteligencji i wielkich politycznych ambicjach? Alberto Angela, włoski paleontolog, dziennikarz i znakomity popularyzator historii, odkrywa wyjątkową osobowość egipskiej władczyni u szczytu potęgi. Ożywia otaczający ją świat: ludzi, obyczaje, wierzenia. Przenosi czytelników na gwarne ulice Rzymu u schyłku republiki, do egzotycznej i pięknej Aleksandrii u na krwawe pola bitew. – Z moich badań wyłonił się obraz niezwykle nowoczesnej kobiety, który bardzo różni się od tego, czego byśmy się spodziewali. I to właśnie jej „nowoczesność” pozwoliła Kleopatrze odegrać tak znaczącą rolę w historii starożytności – uważa autor książki „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę”. Jej niezwykłe i dramatyczne losy pobudzają wyobraźnię ludzi od ponad dwóch tysięcy lat. Znamy ją z szekspirowskich dramatów i hollywoodzkich filmów, stała się symbolem uwodzicielskiej siły, słynne po dziś dzień są sceny jej pierwszego spotkania z Cezarem (48 r. p.n.e.) oraz samobójczej śmierci (30 r. p.n.e.) po bitwie pod Akcjum, ale jaka była naprawdę i jak wyglądał jej świat?

Główną bohaterką tej opowieści jest Kleopatra, ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, kobieta o nieprzeciętnej urodzie, inteligencji i ambicjach, polityk i strateg wojenny. W 46 r. p.n.e. z miłości do Juliusza Cezara przybywa ona do Rzymu. Chce także wzmocnić pozycję swojego państwa w obliczu nadchodzącej wojny z Partami. Rozkwitający romans przerywa okrutne zabójstwo Cezara z rąk spiskowców. Zagrożona Kleopatra zdobywa serce wodza i polityka Marka Antoniusza, lecz i ta miłość ma tragiczny koniec.

Obydwoje, sprzymierzeni przeciwko Oktawianowi Augustowi, giną samobójczą śmiercią rok po przegranej bitwie pod Akcjum. Kleopatra zdobyła wielką władzę, by na koniec stracić wszystko, lecz jej mit żyje.

O książce

Książka napisana jest ze swadą, energią i zapałem. Jej narracja jest plastyczna i sugestywna, obfituje w barwne opisy i świetnie nakreślone tło epoki. Autor ożywia postać Kleopatry, towarzyszy jej w kluczowych momentach starożytnej historii, czyni ją bohaterką z krwi i kości. Rzetelna wiedza historyczna podana w przystępny sposób – czyta się jak powieść.

„Kleopatra demaskuje fałsz i obala mity, by zrekonstruować autentyczny i wiarygodny portret królowej Egiptu” – pisze „La Stampa”. „Dzięki Angeli starożytny świat jest dostępny dla współczesnych czytelników [oferując] im prawdziwy wgląd w historię” – dodaje „Publishers Weekly”. „Kleopatra to więcej niż książka. Jest jak wciągający film dokumentalny, którego ekspertem jest pewien Włoch, mistrz narracji. […] Mimo poruszanych tematów angażuje, a czyta się ją lekko” – pisze Silvia Capelletto na blogu Leggere a Colori.

O autorze

Alberto Angela to szeroko we Włoszech znany i ceniony popularyzator wiedzy z zakresu dziejów życia na Ziemi (paleobiologii, prehistorii człowieka) oraz historii starożytnej i historii sztuki. Autor wielu książek oraz cieszących się ogromnym zainteresowaniem programów popularnonaukowych we włoskiej telewizji.

Jego największym przebojem wydawniczym stał się „Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, tajemnice, ciekawostki” opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, kilkakrotnie wznawiany (w samych Włoszech sprzedano znacznie ponad sto tysięcy egzemplarzy) i przetłumaczony na liczne języki europejskie – pierwsze wydanie polskie ukazało się w 2016, drugie w 2018 roku. Opublikowanie „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety” również okazało się wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym – po wydaniu włoskim nastąpiły już edycje: francuska, angielska, niemiecka, bułgarska, rosyjska…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *