Coś dla wszystkich, którzy kochają street art. Książka „Banksy. Wojna na ściany”
3 marca, 2021
Nagrodzony w Gdyni, Ottawie, Annecy. Film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na VOD
5 marca, 2021

Zderzenie wiary i ideologii oraz siła manipulacji. Kryminał noir „Słudzy” w kinach

Oglądając ten film można szukać powinowactw pomiędzy „Sługami”, a „Idą” (fot. mat. pras.)

Ten osadzony w realiach zimnej wojny czarny kryminał Ivana Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Czarno-białe zdjęcia, wschodnioeuropejskie konflikty pomiędzy wiarą w Boga i wiarą w komunizm, a także nazwisko współscenarzystki – Rebeki Lenkiewicz każą szukać powinowactw pomiędzy „Sługami”, a „Idą”. Ivan Ostrochovský ma jednak własny, zdecydowany charakter pisma. Z Pawłem Pawlikowskim łączy go za to świadomość losu, jaki dziedziczymy wraz z naszą historią i niezwykły talent do przenoszenia na ekran pejzaży i aury wschodniej Europy.

Wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski „noir” skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie. 

Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji, opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła, jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi. 

O reżyserze

Ivan Ostrochovský to urodzony w 1972 roku, pochodzący z Žiliny słowacki reżyser i producent, absolwent VŠMU. Zaczynał jako dokumentalista, współtwórca „Aksamitnych terrorystów”, portretu kilkorga śmiałków samotnie walczących z władzą w czasach czechosłowackiej normalizacji. Film zdobył nagrodę FEDORA na festiwalu w Karlowych Warach w 2013 roku.

Pierwszą fabułą Ostrochovský’ego była „Koza”, która swoją premierę miała na Berlinale i zdobyła nagrody m.in. na festiwalach w Wilnie, Mar del Plata, Wiesbaden i Puli. Twórca „Sług” jest współwłaścicielem firmy producenckiej Punkchart Films, która ma na koncie kilkanaście fabuł i dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *