Zbigniew Warpechowski urodził się 1938 roku w Połoskach na Wołyniu, ale od 1985 mieszka i tworzy w Sandomierzu. To autor pionierskich w Polsce działań performatywnych, do których doszedł około 1967 roku, wychodząc od poezji i poezji ciała. W latach 1956-1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a następnie na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoją twórczość rozpoczął od malarstwa, kontynuował poprzez poezję, performance i rozważania filozoficzne o sztuce. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw, ponad 320 performance w 26 krajach. Jest autorem sześciu książek i dwóch tomów poezji. Od 1985 roku należy do Grupy Krakowskiej, ale był również współzałożycielem Black Market, zrzeszającej ośmiu performerów z całego świata.
Tytuł wystawy, której kuratorkami są Kinga Kędziora i Anna Jeznach – nawiązuje do charakterystycznego podpisu artysty na jego dziełach – ZBY/WAR, natomiast wykorzystane w tytule słowo mistrz jest bezpośrednim odniesieniem do tego, że był pionierem sztuki performance w Polsce oraz jednym z pierwszych performerów na świecie.
Wystawie towarzyszyć będzie okolicznościowy katalog, którego autorami są: Zbigniew Warpechowski, Anda Rottenberg, dr hab. Łukasz Ronduda, Anna Jeznach i Kinga Kędziora. Patronat honorowy objęły: Hanna Wróblewska – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Na ekspozycji w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu zaprezentowane zostaną głównie dzieła pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Warpechowskiego oraz obiekty i nagrania/materiały archiwalne wypożyczone z szeregu instytucji oraz z prywatnych kolekcji.
Wśród nich są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Galeria Monopol w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu, Muzeum Diecezjalne Dom Długosza w Sandomierzu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Koszalinie i Klasztor Św. Jakuba oo. Dominikanów w Sandomierzu.