Odrzuty społeczeństwa i natury na scenie. Spektakl „Flupy ewolucjy”
26 maja, 2018
Wzruszający hołd dla „polskiej Anny Frank”. Losy Rutki Laskier kanwą powieści
29 maja, 2018

Zaskakujący finał kultowej serii. Powieść „Czerwony Pająk” Katarzyny Bondy

„Czerwony Pająk” to ostatnia część serii „Cztery Żywioły Saszy Załuskiej” Katarzyny Bondy (fot. mat. pras.)

Do tej pory jej książki sprzedały się w Polsce w blisko dwumilionowym nakładzie i są wydawane w aż 12 krajach. „Czerwony Pająk” to ostatnia część cyklu „Cztery Żywioły Saszy Załuskiej” autorstwa Katarzyny Bondy. W finale serii pojawią się wszystkie ważne dla profilerki postaci, jej dawni przyjaciele oraz najwięksi wrogowie. Zagadki z przeszłości zaczną się rozwiązywać jedna po drugiej, a finał powieści zaskoczy niejednego czytelnika.

Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły.

W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony , zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne, a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko. W starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety. Jeszcze zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość ofiary, komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało… „Czerwony Pająk” to misternie skonstruowana intryga i emocje na najwyższym poziomie.

(fot. mat. pras.)

Fragment książki

– Mama?

Sasza z trudem trzymała w dłoni telefon. Cała dygotała.

– Gdzie jesteś, kotku? – Uśmiechnęła się, choć po twarzy płynęły już łzy.

– U cioci.

– Cioci? – Załuska powtórzyła słowa córki świszczącym szeptem. – Jakiej cioci?

– Zagranicznej. Jest tu jeszcze dwóch wujków. To znaczy nie prawdziwi, bo twojego brata nie ma. Ale cię znają. Są dosyć mili.

Po chwili dziewczynka zniżyła głos do szeptu.

– Tylko trochę dziwni. Chyba pracują na wojnie.

– Na wojnie?

– Mają pistolety i takie spodnie z ukrytymi kieszeniami, w których mieści się scyzoryk,  latarka, pół bochenka chleba, a do tego jeszcze butelka z benzyną. Identyczne, jakie ma wujek Duch, kiedy chodzi na szkolenia policyjne. Szkoda, że go tu nie ma. Byłoby pewnie wesoło.

Katarzyna Bonda w przestrzeni pawilonu „Ostatni Rozdział” na Bulwarach Wiślanych w Warszawie (fot. mat. pras.)

O autorce

Katarzyna Bonda to najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”). Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską („Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”, „Czerwony Pająk”).

„Pochłaniacz” otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a „Okularnik” – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.

2 Komentarze

  1. JulkaCoCzyta pisze:

    Fani Bondy na pewno się nie zawiodą 🙂 mnie “Czerwony pająk” wciągnął tak samo jak poprzednie części!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *