Debiut o wyjątkowej energii i sercu. Film „Gagarine” już na ekranach polskich kin
1 października, 2021
Jedna z największych osobowości artystycznych. „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka”
5 października, 2021

Zamiana w cenne dzieło sztuki w imię wolności. „Człowiek, który sprzedał swoją skórę”

Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy (fot. mat. pras.)

Sam Ali ucieka z ogarniętej wojną Syrii do Libanu. Jego celem jest Belgia. Chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowana wiza Schengen. Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej? Inspiracją dla tunezyjskiej reżyserki stała się działalność kontrowersyjnego artysty konceptualnego Wima Delvoyea. Film Kaouther Ben Hani był nominowany do Oscara 2021 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Autorką scenariusza – jednocześnie odpowiedzialną za reżyserię jest Kaouther Ben Hania. W filmie występują: Yahya Mahayni, Dea Liane, Monica Bellucci i Koen de Bouw. Za zdjęcia odpowiada Christopher Aoun, za montaż – Marie-Helene Dozo, za muzykę – Amin Bouhafa, za scenografię – Sophie Abdelkefi, a za dźwięk – Eddie O’Connor. Producentami tego tunezyjsko-francusko-belgijsko-szwecko-niemieckiego filmu są: Habib Attia i Nadim Cheikhrouha, a koproducentem Anthony Muir.

W 2020 roku obraz zdobył nagrodę dla Najlepszego Arabskiego Filmu na El Gouna Film Festival, za Najlepszy Scenariusz na MFF w Sztokholmie, a także dwie nagrody na MFF w Wenecji: Inclusive Award Edipo Re dla Kaouther Ben Hania oraz dla Najlepszego Aktora – Yahya Mahayni.

O reżyserce

Tunezyjska reżyserka Kaouther Ben Hania ukończyła studia filmowe w Tunezji, a potem w Paryżu  na Femis i Sorbonnie. Jej poprzedni film, „Piękna i bestie”, którego premiera odbyła się na oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes „Un Certain Regard” w 2017 roku, zdobył nagrodę Best Sound Creation Award i był dystrybuowany w wielu krajach. Z kolei „Challat Tunes”, jej pierwszy film pełnometrażowy, otworzył sekcję ACID na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2014 i był szeroko dystrybuowany. Dokument „Imams go to School” miał premierę na IDFA w 2010 roku, a drugi „Zaineb hates the snow” na Locarno Film Festival 2016 i zdobył kilka nagród.

Wyreżyserowała także kilka filmów krótkometrażowych, m.in. „Yed Ellouh” (2013) i „Sheikh’s Watermelons” (2018), które odniosły sukces w międzynarodowym obiegu festiwalowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *