Opowieść o miejscu i jego mieszkańcach. Wystawa „Tu Muranów” w Muzeum POLIN
27 czerwca, 2020
Legendarny piłkarz, a obecnie szef PZPN. „Zibi”, czyli biografia Zbigniewa Bońka
30 czerwca, 2020

Zabytki z Ostrowa Lednickiego w Biskupinie. Wystawa ,,Trzy światy księcia Mieszka”

Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim jest do zobaczenia na biskupińskiej wystawie (fot. mat. pras.)

Ponad 300 wyjątkowych eksponatów prezentujących jeden z największych w Polsce i najbardziej różnorodnych zabytków z X-XII w. można oglądać na wystawie czasowej ,,Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim”. Ekspozycja w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie przybliża epokę wczesnego średniowiecza w kluczowym momencie budowy państwa polskiego poprzez Ostrów Lednicki – rezydencjonalno-stołeczne centrum państwa piastowskiego. Eksponaty zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, dzięki współpracy obu placówek, sprawujących opiekę nad Pomnikami Historii, tj. miejscami o najwyższej wartości historycznej, naukowej i kulturowej, które stanowią jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych na Szlaku Piastowskim. Wystawa potrwa do 28 lutego.

Poprzez wystawę zostaną przedstawione tytułowe „trzy światy” wczesnego średniowiecza: życie na dworze władcy, aspekt chrystianizacji i kultu chrześcijańskiego oraz pracę „zwykłych” ludzi, wytwarzających dobra m.in. zaspokajające potrzeby władcy. Najlepszym przykładem pozwalającym chociażby w części, zaprezentować życie ludzi w centrum kluczowych wydarzeń, pośrednio i bezpośrednio kształtujących państwo polskie jest Ostrów Lednicki. Na największej z wysp jeziora Lednica znajdują się pozostałości rezydencjonalno-stołecznego grodu z przełomu X i XI w. stanowiącego wraz z mostami, pobliskimi osadami, cmentarzyskami, placami targowymi rozbudowane centrum osadnicze. 

W oparciu o zabytki z osady przygrodowej na Ostrowie Lednickim pokazana została wytwórczość wczesnośredniowieczna, m.in. garncarstwo, bednarstwo, stolarstwo, kowalstwo czy rogownictwo. Stąd prezentowane narzędzia rolnicze takie jak: sierpy, półkoski, radlice, przedmioty służące do połowu ryb – haczyki, ościenie, sieci, a także dłubankę – łódź wykonaną z jednego pnia drzewa.

(fot. mat. pras.)

Najstarsze przedmioty związane z kultem chrześcijańskim

Na wystawie znalazła się również makieta kamiennego pałacu Mieszka I z unikatową kaplicą, w której znajdują się baseny chrzcielne oraz model kościoła grodowego, w którym najprawdopodobniej pochowano przedstawicieli rodu Piastów oraz przechowywano cenne relikwie. Zwiedzając wystawę można też obejrzeć najstarsze na ziemiach polskich przedmioty związane z kultem chrześcijańskim – stauroteka, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, grzebień o przeznaczeniu liturgicznym wykonany w kości słoniowej, trójramienny trybularz z żelaza z otworami do zawieszenia kadzielnicy, kościane płytki ze skrzynki relikwiarzowej, czy też pozłacane okucie księgi liturgicznej.

Udostępnione zostały również topory, groty włóczni, miecze, hełm z nosalem, kolczugę oraz elementy wyposażenia jeździeckiego, zabytki stanowiące część najcenniejszej w Polsce i unikatowej w skali Europy kolekcji wczesnośredniowiecznych militariów z Ostrowa Lednickiego i jego najbliższej okolicy. Dodatkowym elementem wystawy są efekty dźwiękowe takie jak: odgłosy codziennych prac wykonywanych przez mieszkańców podgrodzia, dźwięki książęcej biesiady oraz refleksyjny śpiew towarzyszący pierwszym mszom. Z myślą o najmłodszych w wystawę wkomponowano kolorowe elementy graficzne i przystępne, proste opisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *