„Pani Churchill”. Opowieść o najbardziej wpływowej osobie czasów II wojny światowej
19 maja, 2020
„Pięć zauroczeń”. Nowa powieść autora bestsellerowych „Tamtych dni, tamtych nocy”
20 maja, 2020

Za pomoc nieraz płaci się najwyższą cenę. Nowa powieść „Dzieci żółtej gwiazdy”

Pomnik pomordowanych dzieci w czeskich Lidicach (fot. wikipedia.org)

To poruszająca opowieść o dramatycznej ucieczce, ogromnym poświęceniu i sile nadziei w ogarniętych wojną czasach. „Dzieci żółtej gwiazdy” to nowa powieść Mario Escobara, laureata plebiscytu Bestsellery Empiku. Nagrodę otrzymał za książkę „Kołysanka z Auschwitz”, która była najczęściej kupowaną powieścią w 2019 roku w kategorii literatura piękna obca. „Dzieci żółtej gwiazdy” to jego kolejna książka, która również utrzymana jest w tematyce wojennej. 

Sierpień 1942 roku. Bracia Jakob i Moïse Stein przebywają u ciotki w Paryżu, będącym pod nazistowską okupacją. Rodzice chłopców – para znanych dramaturgów, zostawili ich pod opieką ciotki na jakiś czas, zanim znajdą bezpieczną przystań dla rodziny. Przerażająca obława krzyżuje ich plany. Francuska żandarmeria pod rozkazami nazistów aresztuje chłopców i zabiera ich do Vélodrome d’Hiver – ogromnej posępnej budowli w pobliżu wieży Eiffla, gdzie przetrzymywane są tysiące francuskich Żydów.

Jakob i Moïse wiedzą, że aby przeżyć, muszą uciekać i odnaleźć rodziców. Ich jedyną wskazówką są listy wysłane z południa Francji. Podczas niebezpiecznej wędrówki przez okupowany kraj chłopcy spotkają wielu życzliwych ludzi, gotowych, aby ich chronić. Niektórzy z nich zapłacą za to najwyższą cenę.

O autorze

Mario Escobar to hiszpański pisarz i historyk. Mieszka z rodziną w Madrycie. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów. Powieścią „Kołysanka z Auschwitz” zdobył uznanie czytelników w Polsce i za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *