Kwintesencja baletowego romantyzmu. Spektakl „Giselle” ponownie w Operze Narodowej
25 listopada, 2022
Pełen uroku film o facetach, którzy kochają koty. Zobaczcie w kinach „Kociarzy”
2 grudnia, 2022

Z pasji i miłości do futbolu. Spektakl „Nic się nie stało” w Garnizonie Sztuki

Spektakl „Nic się nie stało” w reżyserii Piotra Ratajczaka (fot. Kamil Ozimek)

To piłkarska opowieść, która jest pretekstem do przypomnienia uniwersalnych wartości, takich, jak: wspólnota, przyjaźń, honor, fair play, pasja i patriotyzm. Spektakl „Nic się nie stało” w warszawskim Garnizonie Sztuki – to zabawna, ale i poruszająca podróż autorstwa Piotra Rowickiego, w reżyserii Piotra Ratajczaka. To hołd złożony kultowym postaciom polskiej piłki – opowieść o zawodowej i życiowej drodze piłkarzy, zawsze niełatwej, często też obfitującej w dramatyczne wydarzenia. Ernest Wilimowski – rozdarty między polską i śląską tożsamością, szantażowany przez niemiecką III Rzeszę, Kazimierz Deyna – geniusz środka pola, piłkarz wyklęty, uwielbiany i znienawidzony, Zbigniew Boniek – ze swoim „niepoprawnym” temperamentem, Emmanuel Olisadebe – nasz „biało-czerwono-czarny”, pierwszy czarnoskóry zawodnik w historii kadry narodowej, Robert Lewandowski – tytan pracy w drodze do międzynarodowego sukcesu, czy Ewa Pajor – prawdziwa gwiazda światowej kobiecej piłki nożnej. No i legendarni trenerzy, ekscentrycy i motywatorzy: Kazimierz Górski, Jacek Gmoch czy Janusz Wójcik. Kibice także są bohaterami tego show – pełni miłości, entuzjazmu, poświęcenia. Zawsze wierni, nawet po przegranych meczach śpiewający: „Polacy, nic się nie stało!”. No i oczywiście znający się na piłce i strategii lepiej niż wszyscy trenerzy i działacze razem wzięci.

Piłka nożna jest niewątpliwie fenomenem i najważniejszym sportem narodowym. Każdy, kto choć raz miał okazję znaleźć się na trybunach stadionu wie, że emocje zawsze sięgają zenitu. Kibicują wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Mężczyźni, kobiety, dzieci – wszyscy zjednoczeni. Moment głębokiego wzruszenia, gdy na stadionie rozbrzmiewają pierwsze słowa hymnu. Ekstatyczne uczucie radości, niesamowite i nieporównywalne z niczym skrajne emocje.

Twórcy spektaklu chcą tą opowieścią zintegrować wszystkich wokół pasji, jaką jest piłka nożna, dotrzeć do jej miłośników, ale też zarazić tą historią tych nieprzekonanych, szczególnie kobiety, które nie wykazują zrozumienia dla piłkarskich pasji swoich mężczyzn. Pokazać im – jak ważne jest dla jakości związku – wspólne celebrowanie sportowych emocji. Kibicowanie z dziećmi przecież świetnie wpływa na więzi rodzinne, a dziecko uczy się przeżywać nie tylko zwycięstwa, ale i porażki.

(fot. Kamil Ozimek)

Obsada i twórcy spektaklu

Zofia Zborowska-Wrona (Ewa Pajor), Michał Żurawski / Michał Czernecki (trenerzy: Kazimierz Górski, Jacek Gmoch, Janusz Wójcik, Adam Nawałka), Piotr Głowacki (Kazimierz Deyna), Maciej Zakościelny (Emmanuel Olisadebe), Marcin Korcz (Robert Lewandowski), Jakub Sasak (Zbigniew Boniek) i Jędrzej Hycnar / Jędrzej Wielecki (Ernest Wilimowski).

Za scenariusz odpowiada Piotr Rowicki, za reżyserię – Piotr Ratajczak, za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł – Marcin Chlanda, asystentką scenografa jest Anna Kolanecka. Choreografia to dzieło Anety Jankowskiej, a muzyka – Piotra Aleksandrowicza.

(fot. Kamil Ozimek)

Rekomendowany wiek przy spektaklach dla dorosłych to powyżej 16. roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *