Od Anto i Rosenstein po Stażewskiego. Kolekcja. Opowieść o współczesnej sztuce polskiej
2 sierpnia, 2024
„Orbico wspiera sztukę”. Weź udział w konkursie malarskim dla młodych talentów
9 sierpnia, 2024

Z Bydgoszczy do Białegostoku. Wystawa „Leon Wyczółkowski – wieczny zachwyt”

Niemal wszystkie prace Leona Wyczółkowskiego pochodzą z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (fot. A. Cissowski)

Malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego znalazły się na dużej wystawie prac artysty w Muzeum Podlaskim. „Wieczny zachwyt” to ewidentnie trafny tytuł, bo prezentowane dzieła pochodzą z niemal wszystkich okresów twórczości artysty. Stąd obecność nie tylko obrazów olejnych, ale także akwarel, gwaszy, litografii czy akwafortów. Nie zabrakło też przedmiotów osobistych malarza, m.in. okularów, palety, szkicowników oraz listów. Niemal wszystkie eksponaty przyjechały do stolicy Podlasia, dzięki wypożyczeniu z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, które nosi imię Leona Wyczółkowskiego. Jest to pierwszy tak obszerny pokaz prac artysty w tym regionie. Wystawa Leon Wyczółkowski – wieczny zachwyt w białostockim Ratuszu potrwa do 31 sierpnia.

Ekspozycja ma przybliżyć odbiorcom wszechstronną twórczość mistrza, zarówno w zakresie różnorodnej tematyki, jak i wielu stosowanych przez niego technik malarskich i graficznych. Prezentowane na niej są m.in. obrazy olejne, akwarele, gwasze, litografie, akwaforty, akwatinty i rysunki. Dzieła pochodzą z niemal wszystkich okresów twórczości Wyczółkowskiego, począwszy od akwareli powstałej na złote gody dziadków artysty z 1870 roku, poprzez okres ukraiński, a kończąc na grafikach i akwarelach przedstawiających naturę powstałych w ostatnich latach jego życia. Na ekspozycji znalazł się również jeden z najpopularniejszych obrazów Wyczółkowskiego Wiosna – wnętrze pracowni artysty. Następną grupę stanowią prace prezentujące motywy architektoniczne i zabytkowe. Wyczółkowski portretujący widoki miast, np. Krakowa, Warszawy, Lublina i miejsc ważnych dla historii Polski jak Wawel, starał się budować tożsamość narodową rodaków.

Główną oś ekspozycji stanowią pełne emocji i charakteru portrety przyjaciół i znajomych artysty m.in. portret Zofii Cybulskiej. Wielkoformatowy obraz ukazuje modelkę w codziennym stroju i rzadko stosowanej w malarstwie pozie. Najistotniejsza jest jednak próba ukazania jej stanu emocjonalnego. Na wystawę wybrano również kilka autoportretów Leona Wyczółkowskiego, który rejestrował często swoje nastroje w ramach ćwiczeń i jako element samopoznania. Zaprezentowano również przedmioty osobiste artysty m.in. okulary, paletę, szkicowniki oraz listy. Kolejną część ekspozycji stanowią prace związane z Ukrainą, wykonane w różnych technikach i stylach, ilustrujące jeden z najważniejszych okresów w twórczości malarza. Z tego czasu pochodzą obrazy o charakterze impresjonistycznym, w tym słynne Kopanie buraków. Specjalnie dla odbiorców wybrano dzieła związane z regionem Podlasia, przede wszystkim Białowieżą dla ukazania związków artysty z regionem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *