40-lecie i nowy album zespołu. Legendarna grupa Lady Pank powraca z „LP 40”
12 marca, 2021
Podróż, która odmienia życie ojca i autystycznego syna. „Oto my” na ekranach kin
12 marca, 2021

Wzruszająca opowieść o odkrywaniu siebie. Film „Każdy ma swoje lato” w kinach

W głównych rolach zagrali Sandra Drzymalska i Nicolas Przygoda (fot. mat. pras.)

To pokrzepiająca i wzruszająca opowieść o miłości, buncie oraz odkrywaniu siebie. Ten komediodramat to debiut fabularny cenionego polskiego dokumentalisty Tomasza Jurkiewicza. Obraz „Każdy ma swoje lato” był pokazywany w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych i został wyróżniony na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W głównych rolach brawurowo zagrali, znany z głośnego „Placu zabaw” Nicolas Przygoda oraz jedna z najlepszych aktorek młodego pokolenia – Sandra Drzymalska, którym partnerowali m.in. Anita Poddębniak i Maciej Grzybowski.

Akcja filmu Tomasza Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim, konserwatywnym miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny, który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny.

Agata przybywa do Trzebini, by gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego cierpiący na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać postępującą chorobę dziadka, by się zbliżyć do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy. 

Zwyczajni – niezwyczajni bohaterowie

Choć nie jest to autobiograficzna historia, to Tomasz Jurkiewicz opowiada w swoim fabularnym debiucie o miejscu i środowisku, które dobrze zna. Konfrontując wartości, z dużą empatią odmalowuje senny krajobraz prowincji, w którym prawdziwe uczucie oraz spotkanie bratniej duszy są na wagę złota.  

– Niepisana zasada mówi, że pierwszy film trzeba nakręcić o środowisku, które najlepiej się zna. Dlatego osadziłem jego akcję w Trzebini – miasteczku niedaleko Krakowa, w którym się wychowałem. Choć nie jest to autobiograficzna historia opowiada o ludziach, których znam najlepiej i problemach, które są mi bliskie. Moimi bohaterami są zwyczajni – niezwyczajni mieszkańcy prowincji tęskniący za prawdziwymi uczuciami, zrozumieniem i spotkaniem bratniej duszy, którzy często zapominają, że naprawę świata trzeba zacząć od siebie – mówi reżyser filmu.

O reżyserze

Tomasz Jurkiewicz to reżyser i scenarzysta. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie oraz Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Ukończył kurs fabularny Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Ma na swoim koncie wiele filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, które zdobyły ponad sto nagród na polskich oraz międzynarodowych festiwalach. „Każdy ma swoje lato” to jego pełnometrażowy fabularny debiut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *