„Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”. Nowe wydanie książki przed premierą serialu
30 września, 2020
„Przed Wielkim Konkursem”. Cykl mistrzowskich recitali i koncertów kameralnych
1 października, 2020

Wzloty i upadki przodków na tle historii Polski. „Portret rodziny z czasów wielkości”

Autorem „Portretu rodziny z czasów wielkości” jest Maciej Łubieński (fot. Jakub Celej)

To bezpretensjonalna, uciekająca od sentymentów, raz gorzka, a raz zabawna podróż literacka śladami przodków. Maciej Łubieński, znany m.in. z grupy teatralno-kabaretowej „Pożar w burdelu” pisząc o prymasach, milionerach, zakonnicach, bankrutach, pisarkach i innych przodkach, rozlicza się z historią rodziny, ale robi to z dystansem. „Portret rodziny z czasów wielkości” to opowieść o tym, jak skromna szlachta z kaliskiego wdrapała się na szczyt i jak z niego spadła. Częściowo na własne życzenie, a częściowo z wyroku historii. To także ironiczne, choć czułe opowiadanie o dziejach Polski, odkrywaniu rodzinnych tajemnic i odkurzaniu zapomnianych historii.

Bohaterami książki są wielkie postacie historyczne – biskupi Maciej i Stanisław Łubieński z epoki Wazów, Feliks Łubieński, minister sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego i jego żona Tekla z Bielińskich, wybitna dramatopisarka. Na kartach książki pojawiają się także postaci szerzej nieznane, jak pradziadek autora, ziemianin marzyciel Tadeusz Łubieński czy siostra pradziadka, przełożona urszulanek, pierwsza polska zakonnica z doktoratem – Cecylia Łubieńska.

– Napisać sagę rodzinną to rzecz nieprosta. Szczególnie gdy jest się tej rodziny częścią. Łubieńskiemu się to udało. Kiedy trzeba, trzyma dystans, gdy to niezbędne, przygląda się z bliska, nie udaje, że nie ma go w tekście, ale też nie stara się wychodzić na pierwszy plan. A sama historia, czy raczej pęk historii Łubieńskich, to arcyciekawa opowieść o klasie, o stosunkach społecznych i religijnych, o Polsce i przede wszystkim galeria nietuzinkowych postaci czasem wyrywających się ze stereotypu, czasem w tym stereotypie uwięzionych, fascynujących, choć nie zawsze sympatycznych – zauważa Paweł Sołtys, Pablopavo. – Postaci występują co prawda w różnych scenografiach: są wśród nich pisarze, zakonnice, milionerzy lub ministrowie, ale łączy je jedno. Odwaga, chęć życia na przekór. Nie po to, aby nieustannie walczyć z systemem, ale by podkreślić własną niezależność myślenia – dodaje Sylwia Chutnik.

O autorze

Maciej Łubieński to absolwent historii na Uniwersytecie w Warszawskim. Pracował w agencjach reklamowych jako copywriter, był sekretarzem redakcji w prasie kolorowej, prowadził w radiu audycje satyryczne, pisał scenariusze programów telewizyjnych o historii, kręcił reportaże podróżnicze.

Współtwórca grupy teatralno-kabaretowej „Pożar w Burdelu”. Autor libretta musicalu o generale Józefie Bemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *