Spektakularny portret toksycznej przyjaźni. „Moja polska dziewczyna” premierowo online
15 maja, 2020
„Pani Churchill”. Opowieść o najbardziej wpływowej osobie czasów II wojny światowej
19 maja, 2020

Koncerty i nowy portal. Artyści i Centrum Myśli w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 15. rocznica śmierci Jana Pawła II (fot. flickr.com)

Multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty, a także artykuły na temat jego życia i nauczania. To wszystko znajdzie się w największym wirtualnym centrum wiedzy o Janie Pawłe II, czyli na portalu JP2online.pl. Rusza on dokładnie w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły i będzie początkowo dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej. Nad projektem od 2016 roku pracował zespół Centrum Myśli Jana Pawła II, który wcześniej przygotował też wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny”, która zabiera zwiedzających w podróż po przełomowych momentach życia papieża Polaka. Koncertami pamięci i w hołdzie Janowi Pawłowi II rocznicę przypadającą 18 maja uczczą z kolei artyści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polskiej Opery Królewskiej.

W portalu JP2online internauci znajdą m.in.: nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, multimedialny biogram Jana Pawła II, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych.

Nie zabraknie też wielu ciekawych, premierowych materiałów, w tym unikalnego nagrania wypowiedzi Karola Wojtyły na spotkaniach Konferencji Episkopatu Polski z lat 1968-78 z zasobów Archidiecezji Warszawskiej w formie plików audio. Wśród blisko tysiąca zgromadzonych audycji Polskiego Radia, znalazły się liczne komentarze „na gorąco” po zamachu na Jana Pawła II, a także wypowiedź Prymasa Tysiąclecia nagrana krótko przed jego śmiercią. Jest także dokument z 1946 r. odnaleziony w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie, w którym wymienia się 26-letniego Karola Wojtyłę. Jest to pierwsza wzmianka o przyszłym papieżu zapisana przez organy komunistycznej bezpieki. Część zbiorów będzie dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym.

(fot. mat. pras.)

Wystawa edukacyjna

Wystawa biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny” skierowana jest zarówno do tych, którzy pamiętają Jana Pawła II jak i tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II w formie „gotowej do druku” instytucjom, szkołom, parafiom, organizacjom pozarządowym i samorządom do dalszego upowszechniania. Dzięki elastycznej formule wystawienniczej, każdy z organizatorów będzie mógł sam podjąć decyzję o wyborze, przystosowanego do swoich potrzeb i możliwości, rozwiązania ekspozycyjnego, które z łatwością, szybko i niedrogo będzie mogło zostać zrealizowane w lokalnej drukarni.

Koncerty w hołdzie

„NON ABBIATE PAURA. Nie lękajcie się” to koncert, który artyści Polskiej Opery Królewskiej przygotowali w hołdzie Janowi Pawłowi II. Utwory sakralne Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta i Cesara Francka oraz pieśni religijne Stanisława Moniuszki zabrzmią w wykonaniu, m.in. Marty Boberskiej, Andrzeja Klimczaka oraz Wojciecha Gierlacha, z towarzyszeniem organów, na których zagra Krzysztof Łazicki. Koncert z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie dostępny będzie on- line na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej 18 maja o godzinie 19.00.

Z kolei w koncert pamięci Jana Pawła II w 100-lecie urodzin, przygotowanym przez Teatr Wielki – Operę Narodową, usłyszymy poezję Cypriana Kamila Norwida i muzykę Fryderyka Chopina. Szymon Nehring wykona trzy Nokturny, Etiudę i Sonatę h-moll, a poezja wieszcza zabrzmi w interpretacji Jana Englerta. Poetycką klamrę wieczoru domknie wiersz Czesława Miłosza sprzed 20 laty, stworzony na 80. urodziny Papieża. Koncert zaprezentowany zostanie on-line w Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina Teatru Wielkiego – Opery Narodowej o godzinie 19.30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *