Wzruszają, zachwycają i zaciekawiają. Debiutancki album zespołu TULIA
2 czerwca, 2018
Najtrudniejszy okres życia pisarza. „Sekretny” dziennik Herlinga-Grudzińskiego
3 czerwca, 2018

Wszystko od nowa, ale z rozmachem i po swojemu. Film „Paryż i dziewczyna”

Film „Paryż i dziewczyna” w reżyserii Leonor Serraille (fot. mat. pras.)

Ten film to rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał Złotą Kamerę za najlepszy debiut. Główną bohaterką jest 31-letnia Paula, która przyjeżdża do Paryża, gdzie jest gotowa zacząć wszystko od nowa, ale po swojemu i z rozmachem. Tytuł został doceniony na wielu światowych festiwalach, zarówno reżysersko jak i aktorsko. Belgijsko-francuski dramat „Paryż i dziewczyna” w reżyserii Léonor Sérraille już na ekranach polskich kin.

Paula właśnie zakończyła dziesięcioletni związek i jest na skraju załamania nerwowego. Doszczętnie spłukana, w towarzystwie kota, który stanowi jej jedyny majątek, powraca do Paryża po długiej nieobecności. W trakcie poznawania różnych osób, które los stawia na jej drodze, bohaterka nabiera determinacji, aby zacząć wszystko od nowa, ale tym razem wyłącznie na swoich zasadach.

Film zrealizowany przez kobiety

To utrzymana w tradycji Nowej Fali opowieść o nonkonformistce szukającej dla siebie miejsca w dzisiejszym świecie. Produkcja Léonor Sérraille wyróżnia się także niespotykanie feministycznym aspektem – od aktorki na pierwszym planie, przez reżyserkę i scenarzystkę w jednej osobie, po kompozytorkę, kostiumolożkę czy montażystkę. Ten film w całości zrealizowały kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *