Glamour, blichtr, przekręt doskonały w jednym. Komedia kryminalna „Maskarada” w kinach
24 lutego, 2023
Sukces i pozycja na szczycie gwarancją szczęścia? „Tár” z Cate Blanchett w kinach
24 lutego, 2023

Wszystko by ratować swój kraj. Reportaż „OPÓR. Ukraińcy w obliczu rosyjskiej inwazji”

Regularna wojna trwa od chwili napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku (fot. picryl.com)

Jak wyglądało życie Ukraińców w przededniu wybuchu wojny i jak zmieniło się po 24 lutego 2022 roku? Niemal z dnia na dzień musieli zmienić swoje dotychczasowe życie i zmierzyć się z wojną, która stała się jednym z największych wyzwań Europy od końca drugiej wojny światowej. Ukraiński opór zbrojny przeciwko rosyjskiej inwazji przykuł uwagę świata. Jednak za jego sukcesem stoi nie tylko siła militarna, ale oddolne, czasami bardzo skromne, działania milionów obywateli. Opór to bowiem przekazanie pieniędzy na siły zbrojne, przyniesienie herbaty na posterunek, ewakuowanie ludności cywilnej czy organizowanie pomocy, a czasami po prostu pozostanie w domu. To właśnie tym osobom Paweł Pieniążek – ceniony dziennikarz i reporter wojenny, który relacjonował wydarzenia na Ukrainie z pierwszego frontu walki – poświęcił swoją nową książkę „OPÓR. Ukraińcy w obliczu rosyjskiej inwazji”. Tym, którzy w tragicznych okolicznościach, trudnych warunkach i rzucając wyzwanie strachowi, starają się ratować swój kraj.

„Żaden film nie odda prawdziwego obrazu człowieka uwikłanego w wojnę tak, jak towarzyszący mu wnikliwy obserwator. Reporter Paweł Pieniążek, taki właśnie obserwator, ukazuje, jak człowiek zmienia się w zaszczute zwierzę i jak rodzi się w nim nienawiść. Jest obok Lubow, czuwającej przy zwłokach zabitej córki; przy niemal oszalałym z rozpaczy Mykole, patrzącym, jak płonie jego dom; przy miłośniczce teatru Tetianie, z dnia na dzień organizującej pomoc dla żołnierzy.

Jest i przy tych, którzy na stacji kijowskiego metra szukają miejsca, gdzie by postawić stopę. Jego oczami widzimy matki wpatrujące się w kałuże krwi, jakie po ich dzieciach zostały. I pojmujemy istotę losu uciekiniera: bezradność. Paweł Pieniążek wprowadza nas w wojnę spokojnie, bez emfazy. I poraża jej prawdą, jaką jest nieskończone okrucieństwo” – podkreśla  Krystyna Kurczab-Redlich.

O autorze

Paweł Pieniążek (ur. 1989) to dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor książek: „Pozdrowienia z Noworosji”, „Wojna, która nas zmieniła” i „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”.

Laureat nagrody dziennikarskiej MediaTory w 2019 roku w kategorii NawigaTOR za relacje z ogarniętej wojną Syrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *