Filmowy świat na deskach Teatru Polonia. Muzyczny spektakl „Almodovaria”
25 kwietnia, 2019
Wybitni stratedzy, najwspanialsi dowódcy w dziejach. „Polscy bogowie wojny”
25 kwietnia, 2019

Wspomnienia ożywają na kartach książki. „Byli sobie raz” Marii Konwickiej

(fot. arch. rodzinne)

Córka pisarza, scenarzysty i reżysera Tadeusza Konwickiego, po odejściu ojca, postanowiła uporządkować rodzinne archiwum. Próbując poukładać strzępy wspomnień z dzieciństwa w powojennej Polsce, udało jej się odtworzyć burzliwe losy dwóch artystycznych rodzin: Leniców i Konwickich. Maria Konwicka wraca tym samym pamięcią do przyjaźni ojca z Morgensternami, Dziewońskimi, Tyrmandem, Wajdą… Jej wnikliwa, wielowątkowa opowieść zatytułowana „Byli sobie raz” pełna jest życia.

Jest rok 2009. Maria Konwicka po trzydziestu latach emigracji wraca ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Ojcu z najbliższych została już tylko ona. Codziennie, aż do śmierci Tadeusza Konwickiego w 2015 roku, wspólnie przemierzają słynną trasę jego spaceru po Warszawie.

Jak echo powraca w jej opowieści obraz warszawskiej bohemy i słynnego stolika w „Czytelniku”, przy którym zasiadali Konwicki, Holoubek i Łapicki. Wspomina, jak jeden z najsłynniejszych pisarzy polskich pisał do niej udawane listy miłosne, jak Elżbieta Czyżewska pomagała jej zadomowić się w Nowym Jorku oraz jak kot Iwan (z domu Iwaszkiewicz) decydował o przyznaniu domownikom paszportu.

Tadeusz Konwicki z córką Marią w Kazimierzu (fot. arch. rodzinne)

O autorce

Maria Konwicka, studiowała grafikę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracowała w USA jako animatorka m.in. dla studiów Disney i Universal. Jest współautorką nagradzanego filmu „Aktorka” poświęconego Elżbiecie Czyżewskiej.

Córka pisarza, scenarzysty i reżysera Tadeusza Konwickiego, autora m.in. „Małej apokalipsy” oraz scenariuszy „Doliny Issy” i „Faraona”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *