Co nam zostało z tamtych lat. Barwna opowieść o autorze słów do „Tanga milonga”
10 września, 2019
Co to teraz znaczy „być modnym”? „Nienaganny” czyli biografia męskiego wizerunku
11 września, 2019

Wizerunki władców na medalach i monetach. „Poczet królów Polski” w Zamku

Wystawa „Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach” na Zamku Królewskim jest częścią Roku Wazowskiego (fot. mat. pras.)

Wizerunki polskich władców na numizmatach od początków państwa polskiego do końca I Rzeczypospolitej. Nowa wystawa „Poczet królów Polski” na Zamku Królewskim w Warszawie umożliwia prześledzenie fascynującej ewolucji portretu króla, począwszy od średniowiecznych monet piastowskich Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego czy Władysława Łokietka, gdzie wizerunek był schematyczny, symboliczny. Ich przeciwieństwem są numizmaty ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, który swój portret idealizował. Szczególne miejsce na wystawie zajmują też monety i medale z epoki Wazów. Ekspozycja, która prezentowana jest w przestrzeni Nowej Izby Poselskiej, potrwa do 1 grudnia.

Wystawa ta jest częścią Roku Wazowskiego. To właśnie w czasach tych władców sztuka medalierska w Rzeczypospolitej, szczególnie w Gdańsku stała na wyjątkowo wysokim poziomie. Dowodem jest wiele unikalnych i niezwykle cennych obiektów pochodzących właśnie z tego okresu.

Wymienić tutaj należy przede wszystkim dzieła najlepszych gdańskich medalierów: Samuela Ammona, Jana Hoehna starszego oraz młodszego, a także Sebastiana Dadlera. Na szczególną uwagę zasługuje czterdziestodukatówka Zygmunta III Wazy, ikona numizmatyki polskiej autorstwa pierwszego z wymienionych wyżej medalierów, czy wspaniałe medale ślubne Władysława IV i Jana Kazimierza, które wykonał Sebastian Dadler.

Nowa wystawa prezentowana jest w przestrzeni Nowej Izby Poselskiej (fot. mat. pras.)

Serie monet i medali

Na ekspozycji przedstawione zostały również serie medali z wizerunkami władców polskich z najważniejszą suitą, wykonaną dla Stanisława Augusta. Jest ona szczególnie związana z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdyż wzorem dla niej były słynne portrety królów z Pokoju Marmurowego, namalowane przez Marcella Bacciarellego. Na wystawie prezentowany jest jedyny oryginalny złoty medal z tej serii, pozostający w zbiorach polskich – z wizerunkiem Zygmunta III Wazy.

Medalierską świtę Stanisława Augusta naśladuje także seria monet o tytule „Skarby Stanisława Augusta” wydawana przez Narodowy Bank Polski, której złota odmiana o nominale 500 złotych znajduje się na wystawie. Medalierskie poczty królów tworzone są także współcześnie, a reprezentować je będą dwie serie medali, w tym jedna przedstawiająca władców polskich, według dobrze znanych portretów Jana Matejki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *