Wilki gra(su)ją już od 26 lat! Podwójna płyta z okazji nieokrągłego jubileuszu
15 maja, 2018
„Wesele”, „Hamlet-komentarz” czy „K”. Warszawskie Spotkania Teatralne po raz 38.
16 maja, 2018

„Witamy w domu”. Plenerowa galeria murali przy Dworcu Gdańskim

Na galerię „Witamy w domu” składa się siedem murali (fot. M. Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich)

Galeria murali, która powstała przy Dworcu Gdańskim w Warszawie jest dedykowana osobom, które zdecydowały się opuścić Polskę w związku z wydarzeniami w marcu 1968 roku. Przedstawiają one wizerunki m.in. Idy Kamińskiej, Zygmunta Baumana czy Jerzego Lipmana. Murale towarzyszą wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą można oglądać w Muzeum POLIN do 24 września.  

Inspiracją do utworzenia galerii „Witamy w domu” stała się historia Idy Kamińskiej, która 50 lat temu, w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim. Galeria jest otwartą przestrzenią i ma w sposób symboliczny przywrócić pamięć o tych, którzy wyjechali 50 lat temu.

Prezentuje ona, jak na razie, portrety sześciu postaci. Jest to wspomniana Kamińska – aktorka, reżyserka, wieloletnia dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie, Anna Frajlich-Zając, poetka, pisarka i wykładowczyni literatury polskiej, Alina Margolis-Edelman, lekarka, działaczka społeczna, uczestniczka powstania w getcie warszawskim, Zygmunt Bauman, socjolog i filozof, jeden z najważniejszych teoretyków postmodernizmu, Marian Eile, twórca i długoletni redaktor naczelny „Przekroju” oraz Jerzy Lipman, operator, autor zdjęć m.in. do „Kanału” czy „Noża w wodzie”, uważany za współtwórcę Polskiej Szkoły Filmowej.

(fot. M. Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich)

Twórcy murali

Twórcami murali „Witamy w domu” są: Barbara Poniatowska – artystka street artowa, działaczka społeczna, urbanistka, Elżbieta Jędrzejewska – artystka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego wydział w Cieszynie, która inspiruje się naturą, której elementy wykorzystuje w swoich pracach, z pasją aranżuje wnętrza. Ponadto Aleksandra Adamczak – malarka urodzona w Gostyniu w Wielkopolsce, której głównym tematem prac są elementy botaniczne i przyrodnicze oraz oblicza kobiet. Aktywnie działa ona na rzecz ochrony przyrody i wspierania środowisk prokobiecych. Propaguje także budzenie świadomości społecznej i osobistej poprzez sztukę.

Marta Zabłocka to artystka, rysowniczka, prowadzi stronę „życie-na-kreskę”. Zaangażowana w sprawy lokalne oraz działania dotyczące praw człowieka, zwierząt, środowiska. Dariusz Paczkowski – artysta street art, działacz społeczny. Jego prace znalazły się na ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dyrektor artystyczny Galerii Tybetańskiej oraz galerii „Witamy w domu”.

(fot. M. Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich)

Galeria „Witamy w domu” przy Dworcu Gdańskim w Warszawie powstała z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *