U szczytu kariery poszła własną drogą. Oparta na faktach powieść o Romy Schneider
30 października, 2022
Najlepsze krótkie metraże świata w konkursie. 21. edycja CINEMAFORUM w Warszawie
2 listopada, 2022

Wielki powrót do legendarnej szkoły lotniczej. „Top Gun: Maverick” na Blu-ray i DVD

W główną rolę w filmie wcielił się Tom Cruise (fot. mat. pras.)

Spektakularne ujęcia z wnętrz samolotów, szerokie plany ukazujące krajobraz, na tle którego poruszają się podniebne maszyny, a do tego ścieżka dźwiękowa połączona z dynamicznym montażem. To wszystko daje niepowtarzalny audiowizualny efekt, co sprawiło, że „Top Gun: Maverick” okazał się być najpopularniejszym filmem światowego box-office 2022 roku. Tylko do polskich kin przyciągnął ponad półtora miliona widzów. Kapitan Pete „Maverick” Mitchell – w tej roli niezawodny Tom Cruise – powraca do legendarnej szkoły Top Gun, aby wyszkolić nowe pokolenie młodych pilotów do misji niewykonalnej. Od 31 października film jest już dostępny na 4K Ultra HD, Blu-ray™ i DVD oraz w kolekcjonerskich wydaniach Steelbook 4K UHD, a także jako kolekcja dwóch filmów „Top Gun”.

Po ponad trzydziestu latach w służbie amerykańskiej marynarki wojennej, jej czołowy pilot, Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) jest tam, gdzie być powinien. Jako mistrz w swoim fachu testuje najnowocześniejsze maszyny. Kiedy powraca do Top Gun, by wyszkolić elitarną grupę absolwentów, musi zmierzyć się z duchami przeszłości i stanąć twarzą w twarz z porucznikiem Bradshawem (Miles Teller), synem swojego zmarłego przyjaciela „Goose’a”. Zaciekła rywalizacja wybucha, gdy piloci przygotowują się do akcji specjalnej, która będzie wymagała największego poświęcenia od tych, którzy zostaną wybrani do misji.

Pomysł by powrócić do słynnej szkoły lotników w filmowej kontynuacji „Top Gun” pojawił się już ponad 10 lat temu. Studio Paramount zwróciło się wtedy do reżysera Tony’ego Scotta i producenta Jerry’ego Bruckheimera z propozycją nakręcenia sequela, w którym Tom Cruise powróciłby do swojej roli. Potrzeba było jednak kolejnych kilku lat, by temat nakręcenia kolejnego filmu o Top Gun wrócił na właściwe tory. W 2017 roku oficjalnie ogłoszono Josepha Kosinskiego jako reżysera, a do Cruisa i Kilmera wkrótce dołączyli Jennifer Connelly, a także Miles Teller, który miał wcielić się w postać syna zmarłego przyjaciela Mavericka, Goose’a. Rywalizacja pomiędzy tym ostatnim, a głównym bohaterem filmu stała się motorem napędowym całej narracji.

Kulisy pracy na planie

Spektakularne ujęcia z wnętrz samolotów były możliwe dzięki stworzeniu specjalnego systemu kamer montowanych w środku i na zewnątrz kokpitu. Filmowcom bardzo zależało na uzyskaniu prawdziwych emocji na twarzach aktorów wykonujących powietrzne akrobacje. – Widzowie muszą poczuć autentyczność, napięcie, prędkość i siły grawitacyjne, czyli coś, czego nie można osiągnąć za pomocą efektów wizualnych – tłumaczył Kosinski. Ich twarze pokazują więc prawdziwą reakcję ludzkiego organizmu na silne przeciążenia, co nie byłoby możliwe przy próbie zasymulowania sytuacji lotu w studiu.

Zbliżenia na twarz są wzbogacone o szerokie plany ukazujące całe piękno i doniosłość krajobrazu, na tle którego poruszają się podniebne maszyny. Ścieżka dźwiękowa stworzona przez Lorne Balfe, Harolda Faltermeyera oraz laureatów Oscara: Hansa Zimmera i Lady Gagę, połączona z dynamicznym montażem dają niepowtarzalny audiowizualny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *