Portret kobiety, która fotografowała wojnę. Nagrodzona powieść „Fotografka”
13 maja, 2021
„Chamstwo”. Pańszczyzna chłopów prologiem do współczesnych form zatrudnienia
16 maja, 2021

Wielka miłość i burzliwe losy dwojga niezwykłych artystów. Powieść „Surrealistka”

Surrealistów Leonorę Carrington i Maxa Ernsta łączyła miłość (fot. flickr.com)

To oparta na prawdziwych wydarzeniach bujna, przesycona poetycką magią opowieść o miłości, sztuce i przeznaczeniu. Książka „Surrealistka” autorstwa Michaeli Carter to nowa powieść biograficzna o Leonorze Carrington i jej romansie z Maxem Ernstem. Przywraca ona należne miejsce tej jednej z czołowych postaci sztuki XX wieku. – „Surrealistka” to wyjątkowo starannie przygotowana historyczna powieść o miłości i rozstaniu surrealistów Leonory Carrington i Maxa Ernsta u zarania II wojny światowej, jest wielce oryginalna i wciągająca. […] historia tak poetycko i porywająco opowiedziana […] pochłonęła mnie bez reszty” – uważa Cynthia Swanson, autorka bestsellerów „Wyśnione życie” i „Szklany las”. – To fikcyjny portret seksualnego i artystycznego dojrzewania wielkiej kobiety. Fascynująca „Surrealistka” jest wyrazista, pieczołowicie przygotowana i urzekająco piękna – dodaje Kate Christensen, autorka „The Great Man” i „The Last Cruise”.

Londyn 1937. Dwudziestoletnia Leonora, początkująca malarka, wdaje się w burzliwy romans z Maxem Ernstem, żonatym dojrzałym artystą. Wyzwala się spod wpływu rodziny i wyjeżdża za nim do Paryża, gdzie wpada w wir ekscytującego świata wizjonerów surrealizmu – Man Raya, Bretona, Picassa i Dalego. Zainspirowana ich poczuciem wolności Leonora eksperymentuje ze swoimi pracami, kształtując własną tożsamość artystyczną i zdobywając uznanie.

Tymczasem na Europę pada cień wojny, a nagłówki gazet zaczynają piętnować Ernsta i jego otoczenie jako „degeneratów”. Zmuszeni do ucieczki z Francji Leonora i Max zostają rozdzieleni. Dla Carrington będzie to początek wyjątkowej podróży, która uczyni ją jedną z najbardziej wpływowych kobiet naszych czasów.

O autorce

Michaela Carter jest pisarką, malarką i poetką. Jej wiersze, publikowane w wielu antologiach i czasopismach, wyróżniono nagrodą New Poet’s Prize przyznawaną przez Poetry Society of America w Los Angeles.

Carter jest też współzałożycielką niezależnej księgarni The Peregrine Book Company.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *