Nowa inscenizacja musicalowego hitu. „Jesus Christ Superstar” w Operze Lubelskiej
23 marca, 2024
Spektakl inspirowany kultowym filmem. „Wirujący seks. Polskie love story” w Rampie
20 kwietnia, 2024

Wielka historia przez pryzmat losów bohaterów. Film „Czerwone maki” w kinach

(fot. Olaf Tryzna)

To pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Zdjęcia do tej produkcji powstawały w Chorwacji, Bułgarii oraz w Polsce. W filmie „Czerwone maki” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza fikcja przeplata się z faktami, tworząc angażującą widzów opowieść.  Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu.  Film inspirowany jest najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej, np. „Najdłuższy dzień” (1962), „O jeden most za daleko” (1977), „Szeregowiec Ryan” (1998) czy „Dunkierka” (2017)). Podobnie jak w dziełach światowych reżyserów – historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów.

Historia tytułowej bitwy widziana jest oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino. Ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura czy Szymon Nygard.

(fot. Olaf Tryzna)

Upamiętnienie po latach

Mimo że bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej oraz otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza Polską. Dzięki „Czerwonym makom” bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy zdobyli Monte Cassino, zyskuje właściwe upamiętnienie.

Produkcja „Czerwone maki” została włączona w uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino organizowane w Polsce i Republice Włoskiej przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *