„Witamy w domu”. Plenerowa galeria murali przy Dworcu Gdańskim
15 maja, 2018
Prawdziwa literacka uczta! Zbiór opowiadań „Podróż zimowa” Jaume Cabré
16 maja, 2018

„Wesele”, „Hamlet-komentarz” czy „K”. Warszawskie Spotkania Teatralne po raz 38.

Sławomir Maciejewski i Juliusz Chrząstowski w spektaklu „Murzyni we Florencji” (fot. Agnieszka Pięta)

Najciekawsze spektakle z całej Polski prezentowane na deskach teatralnych stolicy. Taką możliwość co roku dają tylko Warszawskie Spotkania Teatralne. Tym razem przygotowano dziewięć spektakli dla dorosłych, sześć sztuk dla najmłodszych widzów, a także kilka w ramach wydarzeń towarzyszących. – Te wszystkie spektakle musiały zaistnieć, bo są o czymś. Ich twórcy mają problem, z którym się z nami dzielą i dzięki temu są one angażujące – podkreśla Dorota Buchwald, kuratorka 38. WST. Festiwal organizowany przez warszawski Teatr Dramatyczny potrwa do 28 maja.

Festiwal zainauguruje inspirowany nominowanym do Oscara filmem spektakl „Sekretne życie Friedmanów” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, przygotowany przez Teatr Ludowy w Krakowie. – To spektakl zaskakujący, korzystający z innych sztuk, m.in. filmu Andrew Jareckiego „Capturing the Friedmans” – mówi kuratorka programu głównego. Widzowie zobaczą również nostalgiczny i pełen poczucia humoru hołd dla wielkiej artystki Piny Bausch – „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z aktorami z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. – Tam są tłumy na tym przedstawieniu i jest niezwykle żywy odbiór każdego jego poziomu: pewnej ironii, groteski i warstwy historyczno-dokumentalnej, którą nie każdy musi znać, idąc do teatru – podkreśla Dorota Buchwald.

Spektakl „Sekretne życie Friedmanów” (fot. P. Sieraczyński)

Spektakle z Krakowa, Poznania czy Opola

Interpretacją tego, czego Szekspir w swoim dziele nie powiedział wprost, zajęli się twórcy spektaklu „Hamlet-komentarz” w reżyserii Grzegorza Brala z Teatru Pieśni Kozła z Wrocławia. Jana Klaty nikomu nie trzeba przedstawiać, a jego propozycja nowego spojrzenia na dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” zdążyła już zachwycić widzów nie tylko krakowskiego Narodowego Teatru Starego. – To „Wesele” szuka nadziei w tym świecie, który ciągle jest tragiczny. Ciągle się zmagamy ze zmorami i duchami naszej historii, a ten spektakl zadaje pytanie, gdzie jest nadzieja, którą powinniśmy mieć – podkreśla Buchwald.

Ponadto duet Monika Strzępka i Paweł Demirski zaprezentuje swoje głośne przedstawienie „K” wraz z aktorami z Teatru Polskiego w Poznaniu.

 

Spektakl z Litwy oraz na scenach poza Dramatycznym

Nie zabraknie również spektaklu, który powstał na motywach reportażowej książki „Zakonnice odchodzą po cichu” w reżyserii Darii Kopiec i artystami z Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola. I wreszcie tragikomiczny tekst Vedrany Rudan – „Murzyni we Florencji” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Z kolei gościnnie na scenie Teatru Narodowego zaprezentowany zostanie spektakl Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego pt. „Lokis” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Innym spektaklem granym tylko raz poza scenami Dramatycznego będzie sztuka „1946” w reżyserii Remigiusza Brzyka, która do stolicy przyjedzie z Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc.

Spektakl „Lokis” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego przyjechał z Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego (fot. D. Matvejev)

Oferta spektakl dla najmłodszych

Obok przedstawień w głównym nurcie będzie można też obejrzeć siedem spektakli towarzyszących WST z Teatru Dramatycznego. Odbędzie się również czytanie performatywne sztuki „Postać dnia” w reżyserii S. Majewskiego, przygotowanej przez Teatr Polski w podziemiu z Wrocławia.

Z kolei dla najmłodszych widzów kurator Marek Waszkiel przygotował sześć spektakli. Są to: „Straszka pospolita”, która przyjedzie do Warszawy z Białegostoku, „Chłopcy z Placu Broni”, przygotowane przez Teatr Pinokio z Łodzi, a także „Burza” z Wrocławskiego Teatru Lalek. Ze Szczecina przybędzie spektakl „Wodna opowieść”, z Poznania „Odlot”, natomiast Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki przygotował „Akademię Pana Kleksa”.

Spektakle w ramach 38. WST będą prezentowane na trzech scenach stołecznego Teatru Dramatycznego: Scenie im. G. Holoubka, Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, Scenie Przodownik, oraz w STUDIO teatrogalerii. Festiwal potrwa do 28 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *