„Tyle rzeczy za piórem zostaje”. Autografy listów Fryderyka Chopina
29 maja, 2018
„Taka chęć pomocy w trudnych chwilach”. Celińska o płycie „Malinowa” [WYWIAD]
31 maja, 2018

Wehikuł czasu w Muzeum POLIN. Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca 68”

Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” w POLIN (fot. mat. pras.)

Dokładnie w 50. rocznicę antysemickiej kampanii propagandowej otwarto wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Na zwiedzających czeka historyczna opowieść, w czasie której przeniosą się w klimat Polski lat 60. XX wieku. Zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN.

Wystawa opowiada o przyczynach, przebiegu i konsekwencjach wydarzeń, które zmusiły do wyjazdu z Polski 13 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. – Skupiamy się nie tylko na samych wydarzeniach Marca, ale też na tym, co działo się z Żydami w tym czasie, przyjmując perspektywę osób, które były wykluczone i stygmatyzowane – mówi kuratorka Justyna Koszarska-Szulc. – Zwiedzający będzie mógł się zapoznać z oryginalnymi dokumentami, ale również wyciszyć w przestrzeni Dworzec-Historia Opowiedziana – dodaje druga z kuratorek, Natalia Romik.

(fot. mat. pras.)

Dworzec-Historia Opowiedziana

Ta część wystawy zbudowana jest wokół metaforycznej instalacji dawnego warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego wyjeżdżały pociągi wypełnione podróżnymi z biletami w jedną stronę. Ze słynnego neonu, który poddano renowacji ostały się tylko trzy litery – WAR. – Tam pomieszczonych zostało 18 indywidualnych historii opartych na wywiadach robionych przez Muzeum POLIN. 13 to historie osób, które wyjechały z Polski, cztery – które pozostały, a jedna, która wyjechała i wróciła w latach 90 – tłumaczy Koszarska-Szulc.

Obok materiałów historycznych, swoje miejsce na wystawie znalazły także dzieła artystyczne, m.in. słynny linoryt Leszka Sobockiego „Otarci” z cyklu „Marzec’68”, prace Macieja Bieniasza i Erny Rosenstein – „Czas pogardy” oraz Krzysztofa Wodiczko, ukazująca symboliczną projekcję na pomniku Adama Mickiewicza. Wszystkie one powstały pod wpływem wydarzeń marcowych. Nie zabraknie też biletu na ostatnie przedstawienie „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka czy kajdan, w których wystąpił Gustaw Holoubek jako Konrad.

(fot. mat. pras.)

„Archiwum Marca” – element uczestniczący

W osobnej części nazwanej „Archiwum Marca” umieszczono pamiątki przekazane przez osoby, których Marzec ’68 dotknął w szczególny sposób. – Są to listy, obrazy, sukienki czy globus, które ludzie zabierali ze sobą, bądź zostawiali na przechowanie u sąsiadów – wymienia Natalia Romik. Z czterech gablot dwie organizatorzy pozostawili puste licząc, że zapełnią się w czasie trwania wystawy. – Mamy nadzieję, że ci, którzy przeżyli Marzec zechcą się podzielić z nami obiektami, które są związane z tymi wydarzeniami. Chcemy, żeby niosły one prywatne historie – podkreślają zgodnie kuratorki.

(fot. mat. pras.)

Spotkania, debaty, spektakle

Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” to wydarzenie w ramach rozbudowanego programu o tym samym tytule zorganizowanego przez Muzeum POLIN. W jego ramach będą organizowane spotkania, debaty, wykłady, konferencja naukowa oraz spektakle teatralne, współtworzone przez TR Warszawa.

Ekspozycja potrwa do 24 września 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *