Prawdziwa historia człowieka, który zdradził włoską mafię. Film „Zdrajca” w kinach
3 lipca, 2020
Wietnamsko-polski przepis na rodzinę. Film „Smak pho” już na ekranach kin
3 lipca, 2020

Walka o własną godność i refleksja nad mediami. „Zaginiona dziewczyna” w kinach

Najnowsza produkcja Kōjiego Fukady jest trzymającym w napięciu thrillerem (fot. mat. pras.)

To trzymający w napięciu japoński thriller o osaczeniu, miłości, zemście oraz walce o własną godność i dobre imię. „Zaginiona dziewczyna” to nowy film jednego z najciekawszych japońskich reżyserów Kōjiego Fukady. Doceniono go w Cannes, przyznając Nagrodę Jury za obraz „Okaleczone”. Misternie skonstruowana fabuła jego najnowszej produkcji wiele mówi o dzisiejszym społeczeństwie Kraju Kwitnącej Wiśni, a także pokazuje jak działają współczesne media.

Ichiko pracuje na co dzień jako domowa pielęgniarka. Do jej obowiązków należy przede wszystkim opieka nad chorą na raka starszą kobietą. Bohaterka jednak do tego stopnia zaprzyjaźniła się z mieszkającą razem trzypokoleniową rodziną, że aktywnie uczestniczy także w życiu wnuczek swojej pacjentki – Motoko i Saki.   

Siostry uwielbiają towarzystwo Ichiko i doceniają jej pomoc. Rysa na ich wzorowej relacji pojawia się z chwilą, gdy w tajemniczych okolicznościach znika młodsza z dziewcząt. Policja rozpoczyna śledztwo, sprawa obiega także żądne sensacji media. Wkrótce podejrzenie pada na mężczyznę, który okazuje się krewnym Ichiko. Choć sprawa nie została jeszcze na dobre zbadana, wydaje się, że śledzący ją ludzie wydali już wyrok, a jego konsekwencje w poważny sposób mogą dotknąć bohaterkę. Czy uda jej się dowieść prawdy?

(fot. mat. pras.)

Biogram reżysera

Kōji Fukada to japoński reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1980 roku w Tokio i w wieku 19 lat, podczas studiów na Uniwersytecie Taisho, zaczął uczęszczać na wieczorne zajęcia do tokijskiej Szkoły Filmowej. Jednym z jego wykładowców był Kiyoshi Kurosawa.

Zadebiutował w 2004 roku filmem „The Chair”. Rok później wstąpił do grupy teatralnej Seinendan. To doświadczenie mocno wpłynęło na jego kolejne produkcje, podobnie zresztą jak twórczość francuskiego reżysera Erika Rohmera. W 2010 roku jego „Gościnność” nagrodzona została na festiwalu w Tokio. Fukada ma na swym koncie też laury w Tallinie, Nantes czy Miami oraz Nagrodę Jury w ramach sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes za film „Okaleczone”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *