To książka o artyście i o człowieku. Biografia „Chciałem być piosenkarzem”
31 sierpnia, 2021
To coś więcej niż zbiór zeznań naocznych świadków. „Jedyny samolot na niebie”
1 września, 2021

„Waleczne z gór”. Kim były góralki walczące w czasie II wojny światowej?

Książka ta jest opowieścią o bohaterstwie, niezłomności i walce o wolność (fot. mat. pras.)

Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka, a dziś w większości niemal całkowicie nieznane. Kim były góralki walczące w czasie II wojny światowej? W książce „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet” autorka Agata Puścikowska odkrywa wiele wyjątkowych postaci. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych. Książka ta jest więc opowieścią o bohaterstwie, niezłomności i walce o wolność.

Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska i żołnierka AK, w 1940 roku trafiła w ręce Gestapo. Przetrzymywano ją m.in. w zakopiańskim więzieniu Palace. Rok później stracono w Pogórskiej Woli.

Helena Błażusiakówna jako osiemnastoletnia dziewczyna została osadzona w „katowni Podhala”. W jednej z cel wyryła wybitym przez oprawców zębem słowa modlitwy, do której Henryk Górecki skomponował swoją „Symfonię pieśni żałosnych”. Przez lata uważano, że zmarła w więzieniu.

Józefa Mikowa ps. „Ryś”, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując w ten sposób wielu ludzi. Została zamordowana w więzieniu na Montelupich w Krakowie w 1942 roku.

Ponadto bohaterkami książki są: Jadwiga Apostoł, Genowefa Kroczek, Róża i Wanda Głowińskie, Antonina Tatar, Ludwina Makuch, Bronisławą Staszel-Polankowa, Helena Zachemska, Barbara Grocholska-Kurkowiak oraz Maria i Wanda z rodu Zachwiejów.

O autorce

Agata Puścikowska to absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka działu „Polska” w tygodniku „Gość Niedzielny”, felietonistka i reportażystka. Współpracuje z mediami elektronicznymi. Zajmuje się też działalnością pro-life. Szczęśliwa żona i matka pięciorga dzieci. 

Wśród książek jej autorstwa są: „Życia-Rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”, „I co my z tego MAMY?” (napisana wraz z aktorką Dominiką Figurską), „Wielokuchnia”, „Siostra na Krawędzi” oraz dwie ostatnie: „Wojenne siostry” i „Siostry z Powstania”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *