Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska i żołnierka AK, w 1940 roku trafiła w ręce Gestapo. Przetrzymywano ją m.in. w zakopiańskim więzieniu Palace. Rok później stracono w Pogórskiej Woli.
Helena Błażusiakówna jako osiemnastoletnia dziewczyna została osadzona w „katowni Podhala”. W jednej z cel wyryła wybitym przez oprawców zębem słowa modlitwy, do której Henryk Górecki skomponował swoją „Symfonię pieśni żałosnych”. Przez lata uważano, że zmarła w więzieniu.
Józefa Mikowa ps. „Ryś”, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując w ten sposób wielu ludzi. Została zamordowana w więzieniu na Montelupich w Krakowie w 1942 roku.
Ponadto bohaterkami książki są: Jadwiga Apostoł, Genowefa Kroczek, Róża i Wanda Głowińskie, Antonina Tatar, Ludwina Makuch, Bronisławą Staszel-Polankowa, Helena Zachemska, Barbara Grocholska-Kurkowiak oraz Maria i Wanda z rodu Zachwiejów.
O autorce
Agata Puścikowska to absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka działu „Polska” w tygodniku „Gość Niedzielny”, felietonistka i reportażystka. Współpracuje z mediami elektronicznymi. Zajmuje się też działalnością pro-life. Szczęśliwa żona i matka pięciorga dzieci.
Wśród książek jej autorstwa są: „Życia-Rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”, „I co my z tego MAMY?” (napisana wraz z aktorką Dominiką Figurską), „Wielokuchnia”, „Siostra na Krawędzi” oraz dwie ostatnie: „Wojenne siostry” i „Siostry z Powstania”.