Film o życiu na nieludzkiej ziemi w cieniu konfliktu. Ukraiński „Klondike” w kinach
4 listopada, 2022
Bolek i Lolek, Reksio i inne kultowe postaci razem. Wystawa w Centrum Praskim Koneser
7 listopada, 2022

Walcząc o przetrwanie, pomagają bardziej potrzebującym. Dokument „Lombard” w kinach

To najchętniej pokazywany na światowych festiwalach polski film dokumentalny tego roku (fot. mat. pras.)

To poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego to najchętniej pokazywany na światowych festiwalach polski film dokumentalny tego roku. Ta słodko-gorzka opowieść zdobyła też Grand Prix ostatniego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film miał swoją światową premierę na festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze. Od tamtej pory prezentowany był m.in. na Visions du Reel w Nyonie, MIFF w Melbourne, SUFF w Sydney, Athens International Film Festival (Specjalne Wyróżnienie Jury) ASTRA FILM w Sibiu (wygrana), Doclisboa w Lizbonie, CinEast w Luksemburgu, a także IDFA w Amsterdamie.

Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty.

Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem wzbudzą sympatię widzów. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajdzie się na krawędzi, a związek Joli i Wieśka zostanie wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości.

Początku filmu „Lombard”

Po raz pierwszy „Lombard” (ang. tytuł „The Pawnshop”) prezentowany był na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ramach programu Doc Lab Poland w 2019 roku. Otrzymał wówczas wyróżnienie oraz nagrodę w postaci udziału w East Doc Platform w Pradze w 2020 roku. Wcześniej rozwijany był w ramach kursu Dok.Pro w Szkole Wajdy 2018/2019, a także brał udział w programie KIPA Akcelerator w 2019 roku.

Potem dostał nagrodę w międzynarodowym programie rozwoju filmów dokumentalnych dok.incubator 2020/2021. Za produkcję dokumentu odpowiada Anna Mazerant z firmy 4.30 Studio, a koproducentami są Silesia Film oraz Canal+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *