Inna niż wszystkie opowieść o cesarzowej Sisi. „W gorsecie” z Vicky Krieps w kinach
10 marca, 2023
Zjawisko kulturowe już od 64 lat. Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza” w Poznaniu
10 marca, 2023

W drodze na szczyt oglądaj się na siebie. Pierwszy taki polski film „Zadra” w kinach

Ta dziewczyna w „Zadrze” roznosi rapową scenę (fot. Dawid Olczak)

To opowieść o utalentowanej młodej raperce, która realizując swoje marzenia, próbuje wybić się w zdominowanym przez mężczyzn hip-hopowym świecie. W drodze na szczyt jednak traci z oczu to, co najważniejsze – siebie i najbliższych. Będzie musiała na nowo zbudować swój świat, który stworzy już na własnych zasadach. W tytułowej roli w filmie „Zadra” w reżyserii Grzegorza Mołdy – wystąpiła Magdalena Wieczorek. Brawurowo rapuje ona teksty Michała „Żyto” Żytniaka do utworów stworzonych przez producenta 1988 – Przemysława Jankowiaka. Partnerują jej m.in. Jakub Gierszał, Magdalena Różczka, Ignacy Liss czy Margaret.

Sandra „Zadra” Kwiecik to utalentowana dziewczyna z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie. Choć wydaje się być zwykłą nastolatką, przed mikrofonem zyskuje niesamowitą energię i charyzmę, dzięki którym może porwać tłumy. Jednak w środowisku hiphopowym, zdominowanym przez facetów, pełnym testosteronu – ciężko o miejsce dla takich, jak ona. Czy zdoła przebić się i zdobyć „szacunek ulicy”? Zadra walczy o marzenia, ale przede wszystkim o lepsze jutro dla swojej rodziny. Mimo to, muzyka nie jest wszystkim, bo na życie głównej bohaterki kluczowy wpływ będzie miała miłość. Czy w swoim nowym wcieleniu znajdzie miejsce na przyjaźń i akceptację?

– Z jednej strony moja postać jest Zadrą – scenicznym zwierzęciem i królową sceny. Z drugiej jest Sandrą – dziewczyną z osiedla, która próbuje związać koniec z końcem. Pierwsza walczy o szacunek i fejm, a druga o miłość i o rodzinę. Żeby znaleźć szczęście i spełnienie, te dwie postaci i ich pragnienia muszą się połączyć. Wydaje się to niemal niemożliwe – tak o swojej postaci mówi Magdalena Wieczorek.

(fot. Dawid Olczak)

Obsada i twórcy filmu

W tytułowej roli występuje Magdalena Wieczorek – jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Gwiazdę rapu – Motyla, zagrał Jakub Gierszał. Na ekranie partnerują im m.in. Magdalena Różczka, Ignacy Liss, a także – debiutująca na wielkim ekranie Margaret. Aktorzy na potrzeby produkcji przeszli metamorfozy, przez co momentami są nie do rozpoznania. Hipnotyzują nie tylko swoim wizerunkiem, grą, ale także głosem, tworząc wokalne duety.

Za muzykę w filmie odpowiada producent 1988, czyli Przemysław Jankowiak – współtwórca kultowego duetu Syny. Specjalnie do filmu powstało kilkanaście utworów z udziałem Magdaleny Wieczorek oraz Jakuba Gierszała. Teksty do wykonywanych przez aktorów w „Zadrze” numerów napisał Michał „Żyto” Żytniak. Za reżyserię filmu odpowiada 29-letni Grzegorz Mołda, którego poprzedni krótki film „Koniec widzenia” był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Twórca ma też na koncie film fabularny „Matecznik”. Scenariusz „Zadry” napisała Monika Powalisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *