„Najlepszy trener na świecie”. Jacek Gmoch o życiu poza piłką nożną
9 maja, 2018
„Te wszystkie zwierzęta przemówiły”. Katarzyna Dowbor pisze dla dzieci
10 maja, 2018

Ukryta emocjonalność zmusza do myślenia. „Teresa Pągowska” w Galerii Opera

Wystawę „Teresa Pągowska” można zwiedzać w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (fot. A. Cissowski)

Teresa Pągowska to artystka, która poprzez swoją twórczość pisze pamiętnik. Uświadamia odbiorców, dzieli się doświadczeniami, ale nie stara się tłumaczyć rzeczywistości. Tym razem jej płótna wypełniły przestrzeń Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Na wystawie można zobaczyć zarówno starsze prace, jak i te całkiem nowe, wśród nich m.in. oleje z lat 60., obrazy z lat 70. i 80., a także dzieła powstałe w latach 90. ubiegłego wieku z cyklu „Zwierzęta”. Całość uzupełnia kilkadziesiąt rysunków.

To już kolejna ekspozycja w tym sezonie, na którą zaprasza warszawska Galeria Opera. Bohaterka wystawy zatytułowanej „Teresa Pągowska” swoją emocjonalność przenosi na płótna, zaszyfrowuje, zniekształca, a przez to zmusza widza do myślenia. Kwintesencja kobiecości według artystki to niedopowiedziane, tajemnicze, ukryte przeżycia, wewnętrzne emocje. Stąd rozmazane kształty, a cielesność jest tu wartością mniej istotną, jest umowna.

Dzieło Teresy Pągowskiej zatytułowane „XXVIII” z 1974 roku (mat. pras.)

Jej twórczość to istota szczerości

Ruch, taniec, wicie się, nienaturalne pozycje, wykręcenie członków to często spotykane w jej twórczości, spowodowane są tym, co wewnątrz. Twórczość Pągowskiej stanowi istotę szczerości. Gdy artystka się wypala nie brnie w to, co znane i sprawdzone, ale sięga po nowe. Ale i stare, i nowe przesiąknięte jest nią samą. Powodem, przeżyciem, emocją i prawdą o niej samej.

Obraz „Czarna i mały biały” z 2001 roku (fot. mat. pras.)

Jak dostać się na wystawę

Wystawie „Teresa Pągowska” towarzyszyć będą publikacje, m.in. katalog zawierający wszystkie prezentowane na ekspozycji prace oraz książeczka przybliżająca zarówno sylwetkę, jak i malarstwo artystki najmłodszym odbiorcom sztuki.

Galeria Opera czynna jest dla widzów godzinę przed rozpoczęciem spektakli oraz w trakcie przerw. Dla pozostałych zwiedzających od czwartku do soboty, w godzinach: 10.00-17.00. Wstęp jest wolny, a wystawa potrwa do 30 czerwca.

Obraz autorstwa Teresy Pągowskiej, zatytułowany „Guliwer” z 2006 roku (fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *