Jaka jest stolica Wielkiej Brytanii oczami jej mieszkańców? Reportaż „Londyńczycy”
25 maja, 2023
Pochwała kobiecości, przyjaźni, wolności i mocy tańca. Film „Houria” w kinach
2 czerwca, 2023

Uczucie mocne jak góra. Szwajcarski obraz „Kawałek nieba” już na ekranach kin

Film Michaela Kocha osadzony jest w spektakularnej alpejskiej scenerii (fot. Armin Dierolf)

Osadzony w spektakularnej alpejskiej scenerii „Kawałek nieba” to poruszający melodramat, okrzyknięty najbardziej oryginalnym filmem zeszłorocznego Berlinale. Obraz Michaela Kocha to nie tylko hołd dla kobiecej siły i wzruszająca opowieść o miłości. Prawdziwy talent reżysera polega na tym, że potrafi sprawnie balansować na granicy tonu serio i ożywczej kpiny. Tym sposobem szwajcarski film zamienia się chwilami w kronikę absurdów, w której znalazło się miejsce dla kiczowatego folkloru, najntisowego popu, a nawet Bollywoodu. Trudno nie poddać się tej kameralnej opowieści, której emocjonalnej monumentalności nadają górskie pejzaże.

Anna postanawia związać się z nieco starszym od niej Markiem, który budzi nieufność lokalnej społeczności. Im więcej faktów świadczy na niekorzyść mężczyzny, tym bardziej gorliwie Anna wstawia się za partnerem, wiedząc, że przy okazji walczy również o prawo do życia po swojemu.

„Medytacyjne studium miłości, która rozkwita wiosną, ale musi zmienić się tak, jak pory roku, mierząc się z nieszczęściem nawiedzającym szwajcarskie Alpy” – tak podsumowuje film Leslie Felperin z „The Hollywood Reporter”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *