Wzruszający hołd dla „polskiej Anny Frank”. Losy Rutki Laskier kanwą powieści
29 maja, 2018
Wehikuł czasu w Muzeum POLIN. Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca 68”
31 maja, 2018

„Tyle rzeczy za piórem zostaje”. Autografy listów Fryderyka Chopina

Wystawę „Tyle rzeczy za piórem zostaje" można zwiedzać w Muzeum Fryderyka Chopina (fot. mat. pras.)

Autografy listów Fryderyka Chopina, które pozyskano do zbiorów  w ciągu ostatnich kilku lat, można oglądać na wystawie w Muzeum Fryderyka Chopina. Wydarzenie to ma charakter wyjątkowy, ponieważ niektóre z udostępnionych listów nigdy wcześniej nie były publikowane ani eksponowane. Wystawa nie tylko przybliża postać kompozytora, ale pozwala również zajrzeć w głąb epoki, w której Chopin żył i tworzył.

Ekspozycja obejmuje dwanaście najciekawszych obiektów epistolograficznych, pozyskanych do Muzeum Fryderyka Chopina w latach 2011-2017 za pośrednictwem domów aukcyjnych, w międzynarodowych antykwariatach i od osób prywatnych. Wszystkim listom towarzyszy opis kontekstu ich powstania i transliteracja zapisu pozwalająca zapoznać się z pierwotną treścią nie poddaną zmianom redakcyjnym.

Autografy są przykładami zarówno oficjalnej, jak i prywatnej korespondencji kompozytora. Wśród nich znaleźć można m.in. listy do znanych w owym czasie muzyków i wydawców muzycznych, ale również bardzo osobiste wiadomości do przyjaciół Chopina: Wojciecha Grzymały czy Juliana Fontany.

Złożoność samego rękopisu

Wystawa porusza również aspekty konserwatorskie wynikające ze specyfiki XIX-wiecznych papierowych dokumentów, które mają wpływ na ich przechowywanie i udostępnianie. Na przykładzie jednego z listów ukazana została złożoność materiału badawczego, jakim jest sam rękopis w rozumieniu obiektu muzealnego – z perspektywy jego substancji, proweniencji oraz treści.

Autografy prezentowane na wystawie są jedynie drobną częścią kolekcji Muzeum Chopina. Ze względu na zalecenia konserwatorskie w tak pokaźnej ilości można je oglądać niezwykle rzadko. Wystawa potrwa do 30 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *