To o nią rywalizowali Piłsudski i Dmowski. „Piękna Pani” bez tajemnic
6 kwietnia, 2018
„Z drugiej strony rzeczy”. Panorama polskiego dizajnu w Krakowie
7 kwietnia, 2018

„Twarz” to więcej niż ciało. Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej już w kinach

(fot. Bartosz Mrozowski)

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie, najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. W tej roli wciąż młody, ale już doświadczony Mateusz Kościukiewicz. Jego bohater Jacek po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. Film „Twarz” już na ekranach polskich kin.

Fabuła filmu zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce, czyli budową największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie i pierwszą w historii Centrum Onkologii w Gliwicach transplantacją twarzy w celu ratowania życia pacjenta. Ale to jedynie tło wydarzeń. Główny bohater Jacek mieszka na południu Polski z rodziną. We wsi mają go za dziwaka, ale w rzeczywistości jest wesołym, kochającym ludzi i zwierzęta człowiekiem. Ze swoją dziewczyną Dagmarą planują wspólną przyszłość, zaręczyli się. Jednak wszystko zakłóca nieszczęśliwy wypadek, gdy po upadku z dużej wysokości i w wyniku operacji traci on swoją twarz.

Po długim pobycie w szpitalu Jacek wraca do domu. Z nową twarzą musi się wszystkiego nauczyć od nowa: mówić, jeść, uśmiechać się. Pomaga mu w tym siostra, która jako jedyna wciąż wierzy, że chłopak będzie szczęśliwy, niezależnie od tego jak wygląda. Bohater nie wie, co go teraz czeka. To wszystko przeraża i przerasta Jacka. Jest prostym człowiekiem i chce przede wszystkim żyć i kochać, bo dostał od życia drugą szansę.

„Twarz” to opowieść o próbie powrotu do normalności, taka współczesna baśń o człowieku, który jest naznaczony. Twórcy zadają w niej pytania o tolerancję, granice wolności i znaczenie korzeni i związku człowieka z domem.

(fot. Bartosz Mrozowski)

Stała ekipa Szumowskiej

Małgorzata Szumowska to jedna z najciekawszych polskich reżyserek, laureatka wielu międzynarodowych nagród m.in.: Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie („Body/Ciało”), Teddy Award na 63. MFF w Berlinie („W Imię…”), Silver Leopard Award na 61. MFF w Locarno („33 sceny z życia”). Odtwórca głównej roli, czyli Mateusz Kościukiewicz grał już w takich jak „Wszystko co kocham”, „W imię”, „Matka Teresa od kotów” czy „Amok”.

Oprócz niego w filmie występują jeszcze m.in. Agnieszka Podsiadlik oraz debiutująca na dużym ekranie Małgorzata Gorol. Za zdjęcia i montaż odpowiadają kolejno stale współpracujący z Małgorzatą Szumowską – Michał Englert i Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy, kostiumy Katarzyny Lewińskiej i Julii Jarży, zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *