Bierność to często siostra przemocy. Thriller „Podróżny” odnaleziony po 80 latach
19 czerwca, 2019
Język slangu i ulicy z muzyką na żywo. Premiera „Kobiety, która wpadała na drzwi”
19 czerwca, 2019

Tu nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzymająca w napięciu powieść „Vera”

To opowieść o matkach i córkach, miłości i zdradzie, poczuciu winy i woli przetrwania (fot. mat. pras.)

To opowieść o matkach i córkach, miłości i zdradzie, poczuciu winy i woli przetrwania. Kiedy gorset zaciska się na żebrach, ubierana do ślubu Sandrine myśli o dziwnym życiu, jakie czeka ją w arystokratycznej szwedzkiej rodzinie u boku starszego, przystojnego ginekologa, Ivana Cedera. Kiedy nieznacznie się rozluźnia, Sandrine wspomina przeszłość: dzieciństwo na południu Francji, skąd pochodziła jej matka i wojnę na podhalańskiej wsi, skąd wywodził się jej ojciec marynarz. Lodołamacz toruje drogę na wyspę. Tam ma odbyć się wesele, rozgrzani alkoholem goście nie zorientują się, że w izbie za ścianą pan młody odbiera poród. W noc poślubną na świat przyjdzie niebieskooka Vera – jedna z wielu tajemnic Sandrine, a zarazem tytułowa bohaterka powieści Anne Swärd. Jej autorka to członkini Akademii Szwedzkiej przyznającej literackie Noble. Pisarka w Polsce gości w ramach tegorocznej edycji Big Book Festival.

„Biust panny młodej wystaje ponad gorset, nieco niżej widać krągły brzuszek. Walka trwa dalej, aż sztucznie ukształtowana talia jest idealnie wąska. Właśnie dostarczono specjalnie na tę okazję uszytą suknię, białą kreację skrojoną przez najlepszą krojczynię w mieście na polecenie teściowej. To ona wybrała materiał, wyszukaną, piekielnie drogą, lekko połyskliwą tkaninę, do tego wstawki z jedwabiu i organzy. No i użyczyła też swojego krawca, dając do zrozumienia, że robi im łaskę, ale gdyby jej odmówili i tak by nalegała. Skoro w tym małżeństwie nic nie jest takie, jakie powinno, to niech przynajmniej suknia będzie idealna”.

– Proza Anne Swärd jest wielka i piękna. Autorka operuje obrazami, które, podobnie jak w powieściach Güntera Grassa, otwierają przed nami świat jednocześnie dziecinnie konkretny i zmysłowo złowrogi – pisze „Göteborgs-Posten”. Z kolei „Dagens Nyheter” zauważa „wspaniały, epicki, świetlisty i inspirowany fabułą styl”. – Sieć Anne Swärd jest skomplikowana, pełna kłamstw i tajemnic. Poetycka finezja i przerażające wydarzenia sprawiają, że „Verę” czyta się jednym tchem. Książka Swärd to wszystko oprócz czerni i bieli, jest raczej niebieska jak morze, zimna, ponętna i przerażająca – dodaje „Expressen”.

Pisarka Anne Swärd, autorka książki „Vera” (fot. mat. pras.)

O autorce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *