Ta historia jest godna opowiedzenia. Autobiografia Joe Bidena „Spełniając obietnice”
24 marca, 2021
Spektakl o Herlingu-Grudzińskim online. „Ferragosto” w Teatrze Powszechnym w Łodzi
26 marca, 2021

Trzyma w napięciu od początku do końcu. Dramat „Slalom” premierowo na Mojeekino.pl

W rolach głównych wystąpili: Noée Abita i Jérémie Renier (fot. mat. pras.)

15-letnia Lyz zostaje przyjęta do elitarnego klubu narciarskiego, którego celem jest szkolenie przyszłych profesjonalnych sportowców. Choć brak jej doświadczenia, Fred – trener i były mistrz, postanawia uczynić z niej gwiazdę. Pod jego wpływem Lyz będzie musiała znieść więcej niż fizyczną i emocjonalną presję treningu. Film wyreżyserowała Charlène Favier, a w rolach głównych wystąpili: Noée Abita i Jérémie Renier. Obraz znalazł się w oficjalnej selekcji Cannes Film Festival 2020, a także był prezentowany na festiwalach w Busan, Zurichu, Reykjaviku i Valladolid, a także w Polsce – na Tofifest, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transatlantyk oraz Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Premierowo można go oglądać na platformie kin studyjnych Mojeekino.pl.

„To, co sprawia, że jest czymś więcej niż tylko filmem tygodnia, to fakt, że od początku do końca zostaje on trzymającą w napięciu, subiektywną relacją o ambiwalencji i nadużyciach” – napisał Jordan Mintzer z Hollywood Reporter. Z kolei Jessica Kiang z Variety uważa, że „film jest świetnie zrealizowany, spostrzegawczo stworzony i wywołujący niezmierną wściekłość. Jest trudny, ale trzeba go zobaczyć”. „Przejmująca opowieść o dorastaniu, doskonale pasująca do obecnych czasów” – podkreśla Lisa Nesselson ze Screen International. „Favier unika zjazdów na wszystkich przewidywalnych stokach i utrzymuje narrację, który zaskakuje, zważywszy na temat” – podsumowuje Nicholas Bell z IONCINEMA.com.

Wspomniana reżyserka filmu Charlene Favier urodziła się w Val d’Isère i ze względu na miejsce w którym dorastała, od dziecka była związana ze sportem i nartami. W wieku 18 lat porzuciła karierę sportową na rzecz swoich największych pasji, czyli: podróży, teatru i kina. Wyjechała do Londynu, gdzie studiowała aktorstwo w szkole Jacques’a Le Coqa, a następnie wyjechała do USA, gdzie ukończyła reżyserię w Astoria Studio w Nowym Jorku. W wieku 24 lat założyła we Francji firmę produkcyjną Charlie Bus Production. Favier napisała, wyreżyserowała i wyprodukowała kilka filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, w tym „Free Fall” (2011), „Omessa” (2015) i „Odol Gorri” (2018), który został nominowany do Cezara w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. „Slalom” to pełnometrażowy debiut reżyserki.

Odtwórcy głównych ról

Noée Abita urodziła się 18 marca 1999 roku w Paryżu. Już jako dziecko marzyła o tym, żeby zostać aktorką. W 2016 roku poznała reżyserkę Léę Mysius, która szukała odtwórczyni głównej roli do swojego debiutu pełnometrażowego, filmu „Ava”. Abita dostała angaż, chociaż grana przez nią bohaterka miała według scenariusza tylko 13 lat. Rola Avy przyniosła aktorce uznanie krytyków oraz nominację do Cezara dla najbardziej obiecującej młodej aktorki.

Jérémie Renier urodził się 6 stycznia 1981 roku w Brukseli. Mając 11 lat po raz pierwszy wystąpił na kinowym ekranie w komedii „Siedem grzechów głównych”, a cztery lata później zagrał w bardzo dobrze przyjętym przez krytyków filmie braci Dardene „Obietnica”. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła mu rola Thomasa d’Apcher w kostiumowym filmie akcji „Braterstwo wilków”. Rola w filmie „Burzliwy spokój” Jean-Marc Moutout przyniosła mu pierwszą w karierze nominacją do Nagrody Cezara (kolejne otrzymał za role w filmach biograficznych „My Way” (2012) oraz „Saint Laurent” (2014)). W 2018 roku wyreżyserował i współtworzył scenariusz do filmu „Carnivores”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *