Portret ludzi rzadko obecnych we współczesnym kinie. Premiera filmu „Niech to diabli”
30 stycznia, 2025
O co byście zapytali w wywiadzie mistrza? Komedia niebiograficzna „Daaaaaali!”
11 lutego, 2025

Tropem magii po baśniowej krainie. Galeria Lotna ugości wystawę Kolektywu HEX

Magiczny krąg, w którym zgodnie z prawidłami pradawnej magii – słowa zamieniają się w czyn, a czyn odbija swoje piętno na rzeczywistości stanowić będzie centralne miejsce wystawy w Galerii Lotna w Warszawie. To tam od 14 lutego prezentowana będzie pierwsza wspólna ekspozycja Kolektywu HEX. Tworzy ją szóstka osób artystycznych: Adrianna Konopka, Zuzanna Litawińska, Weronika Pietrzak, Anna Rutkowska, Jakub Sobolewski i Aleksandra Szczodry. W swoich pracach kolekcjonują magiczne obrazy i słowa, i traktują je jako narzędzia pozwalające uzyskać wiedzę o otaczającym nas świecie. HEX podążają w swojej sztuce tropem magii, czarownic, ale także dawnych i zapomnianych bóstw. Z wyraźną fascynacją przyglądają się rogatym stworom, z czułością głaszczą śliskie ceramiczne płatki kwiatów, skrupulatnie wsłuchują się w ukryte w brzuchach rytualnych figurek opowieści. Czerpiąc z tysiącletniej tradycji magii, tworzą własną niezwykłą krainę, łącząc motywy z różnych historii, epok, ale także wrażliwości. Dzięki temu możemy zanurzyć się w baśniowej krainie, pełnej odniesień, ale także niesamowitych postaci, stworzeń, które tylko czyhają, by odkryć przed nami historie o nas samych. Wystawa w Galerii Lotna – ul. Marszałkowska 45/49 – potrwa do 28 marca br., a jej kuratorką jest Marta Kudelska.

KOLEKTYW HEX to grupa artystyczna składająca się z sześciu osób, utworzona wiosną 2024 roku. Centralnym punktem ich zainteresowań jest praktykowanie myślenia magicznego, dążącego do wywołania oczekiwanej zmiany i pogłębianie intuicji, by ułatwić sobie naturalny przepływ życia. Połączyły ich wspólne zainteresowania sztuką, magią, alchemią, mitologią, folklorem i szeroko pojętą ezoteryką. Głęboko pochylają się nad duchową relacją łączącą nas z Ziemią i pozaludzkim światem. Spotykają się regularnie, by tworzyć przestrzeń uważności do wymiany artystycznych i magicznych doświadczeń. Zawiązany w ten sposób Krąg Rozmów pozwala, aby każdy głos został usłyszany i uszanowany. Uważają, że dziś szczególnie potrzebne są wspólne rytuały i spotkania w kręgu, by ćwiczyć się w sztuce współistnienia i komunikacji, pozostając w opozycji do chaotycznych energii konsumpcji i szumu elektronicznych mediów.

Adrianna Konopka w swoich pracach przenosi przedstawienia magicznych istot do naszego świata, mieszając zasłyszane historie z elementami fantastycznymi by tworzyć je na nowo. Z kolei Zuzanna Litawińska zwraca szczególną uwagę na to co jest wypierane i negowane przez kulturę, oraz zastanawia się jaki wpływ ma na nas to, czego nie widzimy. Weronika Pietrzak w działaniach twórczych odtwarza głęboko zakorzenione tradycje i obrzędy, nawiązując do ludowości polskiej i sztuki etnicznej. Natomiast Anna Rutkowska za pośrednictwem działań twórczych oraz sztuk walki (2DAN karate) zmaga się z wielopokoleniowym bagażem ciężkich doświadczeń. Jakub Sobolewski opowiada osobliwe narracje od przygód bohaterów sesji TTRPG, po własne przeżycia widziane przez pryzmat magicznej intuicji i symboliki tarota Thota. I końcu Aleksandra Szczodry docieka, w jaki sposób powracanie i ponowne opowiadanie starożytnych mitów i wskrzeszanie starych rytuałów może pomóc nam stworzyć nowe historie, które poprowadzą nas do wizualizacji możliwych przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *