Uratowali w zoo nawet trzysta osób. Dokument o Janie i Antoninie Żabińskich
6 września, 2019
Festiwal w całości poświęcony operze barokowej. Czas na V Dramma per Musica
6 września, 2019

To on wychował generację polskich romantyków. I Festiwal „Wokół Józefa Elsnera”

Wystąpią czołowi polscy artyści młodej generacji, m.in. Szymon Nehring, Marcin Zdunik czy Adam Goździewski (fot. mat. pras.)

Czołowi polscy artyści młodej i najmłodszej generacji oraz zdobywcy licznych nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych. Szymon Nehring, Krzysztof Książek czy Marcin Zdunik są bohaterami I edycji nowego festiwalu muzycznego, który zatytułowano „Wokół Józefa Elsnera”. Trzy koncerty kameralne w zabytkowych wnętrzach Warszawy: na Zamku Królewskim, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich oraz w Oranżerii Pałacu w Wilanowie, przypomną sylwetkę kompozytora i cenionego nauczyciela Warszawskiego Konserwatorium, którego 250. rocznica urodzin przypada w tym roku. Pomysłodawcą i realizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Elsner, który urodził się w rodzinie niemieckiej w Grodkowie na Śląsku, z wyboru czuł się Polakiem. W swojej twórczości manifestował fascynację polską kulturą muzyczną licznymi odwołania do intonacji takich tańców jak polonez, mazur, krakowiak. Jako nauczyciel był wychowawcą całej generacji polskich kompozytorów doby romantycznej na czele z Fryderykiem Chopinem, którego studia podsumował słynną opinią: „szczególna zdatność, geniusz muzyczny”.

W pierwszym koncercie (6 września o godz. 19.00) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego przypomniane zostaną utwory fortepianowe, solowe i na cztery ręce, a także sonaty na skrzypce i fortepian Józefa Elsnera. Na instrumencie historycznym wykonają je: Aleksandra Świgut i Krzysztof Książek – laureaci I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych oraz skrzypaczka Aleksandra Kuls, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. J. Szigetiego w Budapeszcie.

To I edycja festiwalu „Wokół Józefa Elsnera” (fot. mat. pras.)

Rzadko wykonywane dzieła Chopina

Program sobotniego koncertu (7 września o godz. 18.00) w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich wypełniony jest utworami najwybitniejszego ucznia – Fryderyka Chopina, które powstały w okresie trzech lat studiów u Elsnera. Te rzadko wykonywane dzieła wczesnej twórczości Chopina zabrzmią w wykonaniu utytułowanych pianistów najmłodszej generacji: Szymon Nehringa, Adama Goździewskiego oraz skrzypaczki Marii Machowskiej i wiolonczelisty Marcina Zdunika.

Ostatni koncert (8 września o godz. 18.00) w Oranżerii Pałacu w Wilanowie, to wyjątkowa okazja usłyszenia utworów kameralnych Elsnera i jego uczniów – polskich kompozytorów romantycznych, których twórczość jest w ostatnich latach na nowo odkrywana: Józefa Nowakowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Władysława Krogulskiego. Wykonawcami będą pianista Łukasz Krupiński, skrzypkowie Robert Kwiatkowski i Marcin Markowicz, altowiolista Artur Rozmysłowicz, wiolonczeliści Maciej Młodawski i Marcel Markowski oraz kontrabasista Tomasz Januchta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *