Roman Polański powraca! „Prawdziwa historia” o poszukiwaniu natchnienia
11 maja, 2018
Dzień Teatru Publicznego 2018. Bilety na spektakle jedynie za 300 groszy
12 maja, 2018

To on odkrył przed światem prawdę. „Katyń – Ostatni świadek” już w kinach

W roli brytyjskiego dziennikarza obsadzony został Alex Pettyfer (fot. mat. pras.)

Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej. Prawda o zbrodni katyńskiej była bowiem ukrywana przez lata. Inspiracją dla twórców obrazu „Katyń – Ostatni świadek” była biografia jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercowa alias Michała Łobody. Na ekranie polskim aktorom: Robertowi Więckiewiczowi i Piotrowi Stramowskiemu partnerują brytyjscy: Tallulah Riley wraz z Alexem Pettyferem i Michaelem Gambonem. Reżyser filmu, Piotr Szkopiak, zadedykował go swojemu dziadkowi, który zginął w Katyniu.

Powojenny Bristol. Dziennikarz Stephen Underwood marzy o sławie i temacie, który wreszcie rozkręci jego karierę. Ta szansa rodzi się, gdy mężczyzna przypadkowo wpada na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w obozie dla uchodźców w Wielkiej Brytanii. Próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w 1947 roku. Podążając za dziennikarskim instynktem, Stephen dociera do informacji o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy.

Iwan Kriwoziercow jako pierwszy doniósł Niemcom o zabitych oficerach pochowanych w katyńskim lesie i przyczynił się do rozpoczęcia ekshumacji i odkrywania mogił w 1943 roku. Kiedy Niemcy zaczęli wycofywać się z terenów Związku Radzieckiego, w obawie przed sowieckimi służbami uciekł na Zachód i przyjął nową tożsamość. Jesienią 1947 roku zamieszkał w Easton-in-Gordano w hrabstwie Somerset i tam zmarł w dniu 30 października w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Ustalono, że Kriwoziercow sam się powiesił. Do dzisiaj jednak krąży teoria, że nie było to samobójstwo, a za śmiercią najważniejszego świadka zbrodni katyńskiej stoją Sowieci.

W postać Michała Łobody wciela się Robert Więckiewicz (fot. mat. pras.)

Polsko-brytyjska obsada

W roli brytyjskiego dziennikarza, który odkrywa dla zachodniego świata przerażającą prawdę o popełnionym przez Sowietów mordzie katyńskim obsadzony został Alex Pettyfer („Jestem numerem cztery). Michała Łobodę gra Robert Więckiewicz, zaś jego przyjaciela Andrzeja Nowaka – Piotr Stramowski („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”). Ponadto w filmie wystąpują: Henry Lloyd Hughes („Iluzja 2”), Michael Gambon („Harry Potter”) oraz Talulah Riley („Westworld”).

Ta ostatnia wciela się w rolę żołnierki rozdartej pomiędzy poczuciem obowiązku, a miłością. – Na jej barkach leży duża odpowiedzialność, jest bardzo emocjonalną postacią, której główną motywacją jest miłość i dobro tych, których kocha – tak jej komentuje rolę reżyser filmu. Inspiracją do napisania scenariusza stała się osobista historia reżysera Piotra Szkopiaka, który w Katyniu stracił dziadka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *