„Chwilę błyszczą, potem odchodzą w sportowy cień”. Jakie są naprawdę „Olimpijki”?
2 sierpnia, 2020
„Sześć pięter luksusu”. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie
5 sierpnia, 2020

To dzięki niemu istnieje nowoczesny świat. „Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa”

Pomnik Nikoli Tesli nad wodospadami Niagara (fot. flickr.com)

Nikola Tesla jest w dużej mierze jednym z twórców współczesnego świata, który znamy. Przyczynił się do rewolucji elektrycznej, która całkowicie zmieniła ludzkie życie na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazł radio, dynamo rowerowe, baterię słoneczną i widowiskowy transformator nazwany od jego nazwiska. W. Bernard Carlson, autor książki „Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa” przygląda mu się nie tylko pod kątem jego osobowości, ale również szeroko opisując czasy i realia, w których działał. Skupia się również na konkretnych wynalazkach i procesem pracy nad nimi.

Tesla był jednym z najbardziej znanych w ówczesnej Ameryce naukowców. Dbał o swój wizerunek, udzielając wielu wywiadów, opowiadając o swoich wynalazkach i o tym, co jeszcze chciałby stworzyć. Przeprowadzał publiczne pokazy, olśniewając widownię wykorzystywaniem prądu. „Gdy Pan Tesla mówi o problemach elektrycznych, nad którymi pilnie pracuje, staje się postacią wręcz fascynującą. Z tego, co mówi, nie sposób zrozumieć ani jednego słowa”. Jego życie naznaczone było również konkurencją z innym wielkim umysłem tamtych czasów – Thomasem Alvą Edisonem, który wykorzystywał i opatentował pod swoim nazwiskiem wiele wynalazków genialnego Serba.

Autor książki pochyla się nad tym, w jaki sposób Tesla pracował, jak próbował w eksperymentalny sposób urzeczywistnić swoje idee, które wielu mogły wydawać się błędne. Opisuje, jak doprowadził do opatentowania niemal trzystu swoich wynalazków. Opierając się na oryginalnych dokumentach, wskazuje, jak Tesla potrafił przyciągać zainteresowanie publiczności, tworząc mity na swój temat i świadomie kreując swój wizerunek ekscentrycznego wizjonera, geniusza na skraju szaleństwa.

O autorze

W. Bernard Carlson jest profesorem na Uniwersytecie Wirginii. W młodości studiował na Uniwersytecie Pensylwanii. W swoich badaniach zajmuje się rolą innowacji w amerykańskiej historii, skupia się na odkryciach, wynalazcach i inżynierach, którzy zmieniali świat, zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku.

Jest laureatem wielu nagród, w tym Sally Hacker Prize za książkę „Technology in World History”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *