Francuska opowieść o miłości. Film „Dyskretny urok niebezpiecznych myśli” w kinach
8 października, 2021
Jak walczono w słynnej bitwie. Wystawa „Chocim 1621” w Łazienkach Królewskich
9 października, 2021

Ten film nikogo nie pozostawi obojętnym. „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w kinach

Nowe „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w pierwszy weekend wyświetlania obejrzało 139 536 widzów (fot. mat. pras.)

Trzy lata temu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, który w kinach obejrzało ponad 5 milionów widzów – rozpalił emocje całej Polski. Teraz reżyser takich obrazów jak: „Wołyń”, „Drogówka” czy „Róża” – powraca z najbardziej przełomowym dziełem w karierze. „Wesele” to historia miłości, a zarazem szczere spojrzenie na współczesny świat i dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy obraz ma być „opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści”. W obsadzie „Wesela” znaleźli się m.in. Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Ryszard Ronczewski, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Przemysław Przestrzelski i Agata Turkot.

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia.

Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi” prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

Twórcy i obsada filmu

Za kamerą stanął stały współpracownik reżysera, Piotr Sobociński jr. Muzykę skomponował Mikołaj Trzaska, a z kolei za scenografię odpowiada Marek Warszewski. Producentem filmu jest Studio Metrage (Wojciech Gostomczyk, Janusz Bogaczyk, Janusz Hetman) w koprodukcji z Canal+.

Poza wspomnianymi aktorami w filmie występują również: Robert Wabich, Henryk Gołębiewski, Maria Sobocińska, Bartosz Porczyk, Tomasz Schuchardt i Krzysztof Kowalewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *