„Będzie się nad czym zastanawiać”. Janusz Gajos o filmach „Kler” i „Kamerdyner”
6 października, 2018
Jak Putin zhakował USA i wygrał wybory za Trumpa. Kulisy w „Rosyjskiej ruletce”
10 października, 2018

Tematy ważne, trudne, wzruszające do łez. 13. edycja Festiwalu „Lalka też Człowiek”

Jedną z atrakcji będzie solowy spektakl Natalii Sakowicz inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm (fot. mat. pras.)

Twórcy ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Węgier, Holandii, Słowenii, Rosji czy Polski. W Warszawie trwa właśnie Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”. To najważniejsze wydarzenie teatru lalkowego dla dorosłych w Polsce i jedno z najistotniejszych w Europie już po raz trzynasty zaprasza na przegląd najciekawszych przedstawień z całego świata. Spektakle potrwają do 14 października.

Z jednej strony będzie można obejrzeć historie ocierające się o baśń, z drugiej będące swego rodzaju reportażem. Część teatrów posłuży się tradycyjnymi środkami wyrazu, a inne z kolei nowymi technologiami łączącymi różne dziedziny sztuki. Tak będzie w przypadku otwierającego 13. edycję Festiwalu słoweńskiego Moment Maribor z przedstawieniem „Victoria 2.0”. To autorski projekt teatru przedmiotu i technologii video. Kto ma przyjaciół, atrakcyjnego partnera i świetny seks? Kto wie, czego chce i wie, jak to osiągnąć? Wreszcie – kogo kocha życie? Odpowiedzi na te pytania poszukuje przedstawienie balansujące na granicach dramatu i performansu, rzeczywistości i iluzji.

Zupełnie inaczej niż „Pobudka”, solowy spektakl Natalii Sakowicz inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm. Jego główna bohaterka powinna już dorosnąć i stać się kobietą. Powinna wiele rzeczy, a jeszcze więcej nie powinna. Tymczasem gubi się w lesie. W baśniowym otoczeniu przedstawiony zostaje temat kobiecości dzisiaj. Co łączy współczesną dziewczynę ze Śpiącą Królewną czy z Czerwonym Kapturkiem? Czy mają jeszcze wspólne tematy czy są sobie zupełnie obce?

Hilary Chaplain w „Ostatnim szczurze Terzina” opowiada o mrocznych czasach II wojny światowej (fot. mat. pras.)

Teatr lalkowy nie tylko dla dzieci

Wystąpi też m.in. Hilary Chaplain, która w „Ostatnim szczurze Terzina” opowiada o mrocznych czasach II wojny światowej. W mieście zamienionym przez nazistów w getto uwięziono wielu artystów żydowskiego pochodzenia. W konspiracji tworzyli oni kabarety, wystawiali opery czy pisali poezję. Paweł – główny bohater, poznaje Zofię – byłą artystkę berlińskiego kabaretu, wraz z którą uczy się jak przetrwać dzięki sztuce i humorowi. W spektaklu wykorzystano lalki oraz projekcje inspirowane kabaretem, malarstwem i poezją tworzoną w obozie koncentracyjnym Terezin.

„Lalka też Człowiek” to też niepowtarzalna okazja do przekonania się, że teatr lalkowy skierowany jest nie tylko do dzieci. Za jego pomocą można poruszać tematy ważne, kontrowersyjne, trudne, bliskie dorosłemu człowiekowi. Lalka potrafi też wzruszyć do łez.

Ferenc Fehér i „Morgan and Freeman” z Węgier (fot. mat. pras.)

Przedstawienia do 14 października będą wystawiane m.in. w Instytucie Teatralnym, Teatrze Druga Strefa, Teatrze “SOHO”, Scenie Współczesnej – Teatrze Tańca Zawirowania oraz w Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *