Festiwal to także wyjątkowa, weekendowa okazja do rodzinnej przygody z teatrem. Tradycyjnie 20 minut przed każdym spektaklem odbywać się będą happeningi teatralne, a tuż po twórcy rozmawiać będą z widzami. Nie zabraknie corocznych wydarzeń poświęconych pamięci Janusza Korczaka. – Niezmiennie od kilkunastu lat w doborze festiwalowych propozycji towarzyszy nam przesłanie patrona Festiwalu, by każde dziecko traktować poważnie i z każdym prowadzić poważne dyskusje, zapraszać go do rozmowy, a nie pouczać. Dlatego też staramy się podążać za małym i młodym widzem, za jego nowym sposobem komunikacji, prowadzimy z nim dialog, któremu początek daje spektakl – mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor festiwalu.
W tym roku nie zabraknie więc ważnych tematów, a wszystkie propozycje teatralne mają na celu pobudzić wyobraźnię, zmysły, a także kreatywność młodego widza. – Radością dla nas jest fakt, że KORCZAK wychował już kilka pokoleń, że pierwsze dzieci festiwalowe przychodzą teraz ze swoimi dziećmi – podkreśla Karwowska-Winiarek. W tegorocznym repertuarze nie mogło zabraknąć spektakli dla najmłodszych widzów, którzy dopiero zaczynają poznawać kształty, kolory, uczą się poznawać dźwięki. Są to m.in.: „Ptasi Baj”, „Blisko”, „Kolorowe Drzewo” czy „Księżycowo”. Festiwal od kilkunastu lat promuje i zachęca rodziców by z maluchami uczestniczyli w wydarzeniu teatralnym, a wszystko to w ramach programu Ab ovo „zacząć od jaja”, którego celem jest edukacja przez sztukę od pierwszych dni życia.
Miejsca i historia festiwalu
Tradycyjnie, tak jak ma to miejsce od kilku lat, centrum festiwalowych wydarzeń będzie Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, a festiwalowe przedstawienia odbędą się także w Teatrze Lalek Guliwer, Teatrze Rampa na Targówku oraz Teatrze Ochoty.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK od ponad 20 lat organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Jest on jednym z ponad 70 narodowych ośrodków światowej organizacji ASSITEJ zajmującej się twórczością teatralną dla młodego widza. Festiwal powstał z inicjatywy Haliny Machulskiej, a jego idea ma za zadanie kontynuować treści oraz podejście do małego człowieka, jakie przyświecało doktorowi Januszowi Korczakowi. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny stolicy. Podejmuje on trudne tematy, prowadzi rozmowy o nietolerancji, braku tożsamości, biedzie, problemach z uzależnieniem, konfliktach pokoleń, lękach. Podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich oceniają dwa zespoły jurorów: Międzynarodowe Jury Dorosłych (ekspertów) oraz Jurorzy Juniorzy, czyli Jury dziecięce.