Jak Putin zhakował USA i wygrał wybory za Trumpa. Kulisy w „Rosyjskiej ruletce”
10 października, 2018
Triumfalny powrót Adasia Miauczyńskiego do kina. Film „7 uczuć” Marka Koterskiego
12 października, 2018

Teatralne święto dla małego widza. 100 wydarzeń na 22. Festiwalu KORCZAK 2018

(fot. Festiwal KORCZAK)

Około stu wydarzeń artystycznych i edukacyjnych dla niemowlaków, przedszkolaków, uczniów oraz ich opiekunów. W repertuarze 22. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2018 znalazły się najważniejsze i najciekawsze, wyjątkowe oraz niecodzienne przedstawienia teatrów polskich. To prawdziwe święto małego widza potrwa do 19 października.

Festiwal to także wyjątkowa, weekendowa okazja do rodzinnej przygody z teatrem. Tradycyjnie 20 minut przed każdym spektaklem odbywać się będą happeningi teatralne, a tuż po twórcy rozmawiać będą z widzami. Nie zabraknie corocznych wydarzeń poświęconych pamięci Janusza Korczaka. – Niezmiennie od kilkunastu lat w doborze festiwalowych propozycji towarzyszy nam przesłanie patrona Festiwalu, by każde dziecko traktować poważnie i z każdym prowadzić poważne dyskusje, zapraszać go do rozmowy, a nie pouczać. Dlatego też staramy się podążać za małym i młodym widzem, za jego nowym sposobem komunikacji, prowadzimy z nim dialog, któremu początek daje spektakl – mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor festiwalu.

W tym roku nie zabraknie więc ważnych tematów, a wszystkie propozycje teatralne mają na celu pobudzić wyobraźnię, zmysły, a także kreatywność młodego widza. – Radością dla nas jest fakt, że KORCZAK wychował już kilka pokoleń, że pierwsze dzieci festiwalowe przychodzą teraz ze swoimi dziećmi  podkreśla Karwowska-Winiarek. W tegorocznym repertuarze nie mogło zabraknąć spektakli dla najmłodszych widzów, którzy dopiero zaczynają poznawać kształty, kolory, uczą się poznawać dźwięki. Są to m.in.: „Ptasi Baj”, „Blisko”, „Kolorowe Drzewo” czy „Księżycowo”. Festiwal od kilkunastu lat promuje i zachęca rodziców by z maluchami uczestniczyli w wydarzeniu teatralnym, a wszystko to w ramach programu Ab ovo „zacząć od jaja”, którego celem jest edukacja przez sztukę od pierwszych dni życia.

(fot. Festiwal KORCZAK)

Miejsca i historia festiwalu

Tradycyjnie, tak jak ma to miejsce od kilku lat, centrum festiwalowych wydarzeń będzie Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, a festiwalowe przedstawienia odbędą się także w Teatrze Lalek Guliwer, Teatrze Rampa na Targówku oraz Teatrze Ochoty.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK od ponad 20 lat organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Jest on jednym z ponad 70 narodowych ośrodków światowej organizacji ASSITEJ zajmującej się twórczością teatralną dla młodego widza. Festiwal powstał z inicjatywy Haliny Machulskiej, a jego idea ma za zadanie kontynuować treści oraz podejście do małego człowieka, jakie przyświecało doktorowi Januszowi Korczakowi. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny stolicy. Podejmuje on trudne tematy, prowadzi rozmowy o nietolerancji, braku tożsamości, biedzie, problemach z uzależnieniem, konfliktach pokoleń, lękach. Podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich oceniają dwa zespoły jurorów: Międzynarodowe Jury Dorosłych (ekspertów) oraz Jurorzy Juniorzy, czyli Jury dziecięce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *