„Bratanków dzieje wspólne”. Unikaty prosto z Budapesztu na wystawie w Łazienkach
11 czerwca, 2019
„Warszawa, Moskwa czy Nowy Jork to tylko dekoracje”. Wystawa o Januszu Głowackim
13 czerwca, 2019

Tę zagadkę chciałoby się natychmiast rozwikłać. „Zostaw ten świat pełen płaczu”

To długo wyczekiwana książka jednego z największych amerykańskich znawców poezji współczesnej (fot. mat. pras.)

Piękny styl i mistrzowska narracja sprawia, że powieść DeSalesa Harrisona staje się wyrafinowaną i zaskakującą literacką zagadką dotyczącą uczuć, zdrady i odkupienia. To długo wyczekiwana książka jednego z największych amerykańskich znawców poezji współczesnej, która miała fantastyczne przyjęcie w USA. Polski przekład wyszedł od Macieja Płazy, prozaika i laureata m.in.  Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za powieść „Robinsona w Bolechowie”. „Zostaw ten świat pełen płaczu” traktuje o człowieku nękanym przez dawne zbrodnie i wspomnienia o ukochanej. To historia, która opowiada, czym jest miłość, zdrada i wybaczenie.

Daniel Abend jest psychoanalitykiem i samotnym ojcem mieszkającym w Nowym Jorku. Prowadzi udaną praktykę i wygodne życie: apartament na Upper West Side, piękna nastoletnia córka i niezmącona codzienna rutyna. Kiedy jeden z jego młodych pacjentów popełnia samobójstwo, jest to tragedia, ale łatwo wytłumaczyć ją depresją i uzależnieniem od narkotyków.

Ale wkrótce Daniel otrzymuje złowieszczą notatkę, która sprawia, że kwestionuje śmierć pacjenta. Kilka dni później znika jego córka. Seria listów od nieznanego nadawcy skłania Daniela w coraz bardziej desperacką pogoń za córką i za prawdą. Poszukiwania sięgają minionych dziesięcioleci, kiedy był młodym mężczyzną mieszkającym w Paryżu. „Dusza próbuje odwrócić wzrok, uciec od tej powinności” – myśli pastor Nelson Spurlock, który niespodziewanie staje się powiernikiem tajemnic psychoanalityka Daniela Abenda.

O autorze

DeSales Harrison jest profesorem nadzwyczajnym od współczesnej poezji i pełni funkcję dyrektora Creative Writing Programme w Oberlin College. Uzyskał tytuł licencjata na Uniwersytecie Yale, magistra na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, a doktorat na Uniwersytecie Harvarda. Studiował psychoanalizę w Institute for Psychoanalytic Training and Research w Nowym Jorku.

Jest żonaty z krytyczką literacką Laurą Baudot, ma czworo dzieci i spędza część roku w okolicach Nevers we Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *