Należą do pierwszej ligi światowego popu. Nowa płyta Years & Years już jest!
8 lipca, 2018
„Potwierdzenie jej wyjątkowego talentu”. Florence + The Machine z nową płytą
9 lipca, 2018

„Targane tęsknotą za świetnością i marzeniami o potędze”. Reportaż o Indiach

Reportaż Piotra Kłodkowskiego pokazuje Indie za zamkniętymi drzwiami (fot. pixabay)

Są miejscem, które fascynuje oraz intryguje, a zarazem poraża skrajnościami. To w Indiach premier, niczym dawni monarchowie, paraduje w marynarce, na której złotą nicią kazał wyszyć swoje inicjały, podczas gdy miliony nadal żyją w nędzy. To wreszcie nad Gangesem, mimo archaicznego systemu kastowego, rozwijają się najnowsze na świecie technologie. Piotr Kłodkowski to uczony, dyplomata, reporter, podróżnik i gawędziarz w jednej osobie. W swoim reportażu „Imperium Boga Hanumana” pokazuje ten kraj od nieznanej dotąd strony.

Były ambasadora RP w Indiach, dzięki pełnionej funkcji mógł wejść za zamknięte drzwi. Spotykał się z mężami stanu, potężnymi biznesmenami, wpływowymi dziennikarzami, a nawet artystami z Bollywood, jak choćby z Amitabhem Bachchanem, który czczony jest w jednej z hinduistycznych świątyń. Nie unikał rozmów ze zwykłymi ludźmi: taksówkarzami, sklepikarzami , albo służącymi z Bombaju, Delhi czy Kalkuty.

Szukał też w Indiach wątków polskich. Próbując dowieść, jak wiele łączy nasze kraje, opisał historie nie tylko Stefana Norblina, nadwornego malarza bajecznie bogatych maharadżów czy arcybiskupa Zaleskiego, watykańskiego dyplomaty i budowniczego pierwszego na subkontynencie seminarium duchownego. Wreszcie przypomina postać Dobrego Maharadży, który podczas II wojny światowej dał schronienie polskim dzieciom. W ten oto sposób powstał kompletny portret Indii, targanych tęsknotą za dawną świetnością i marzeniami o jeszcze większej potędze.

(fot. mat. pras.)

O autorze

Piotr Kłodkowski to orientalista. Był ambasadorem RP w Indiach w latach 2009–2014 z akredytacją w Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance i Malediwach. Jest laureatem nagród im. Beaty Pawlak i im. Józefa Tischnera. Ponadto autorem książek „O iluzji wartości uniwersalnych”, „O pęknięciu wewnątrz cywilizacji”, „Doskonały smak Orientu” czy „Jak modlą się hindusi”. Na co dzień profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji.

– Pokazał mi Indie, w których niewyobrażalnie daleka przeszłość jest codziennym doświadczeniem i nieuchronnym kształtem przyszłości. Oto jest książka, która was w ten żywioł wprowadzi. Nie zna granic świata, kto nie doświadczył Indii. Najlepiej z Piotrem Kłodkowskim – mówi Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *