„Oswoić Hiszpanię”. Historia podróży rodziny, która odkrywa ją na własną rękę
20 marca, 2020
Intymna podróż z ikoną muzyki pop. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna
25 marca, 2020

„Taniec na gruzach”. Opowieść o Ninie Novak, jej pasji i miłości, która daje siłę

To niezwykła opowieść o balerinie, której życie jest gotowym scenariuszem na film (fot. mat. pras.)

To najwybitniejsza polska primabalerina, która podbiła Amerykę, a jej życie jest wprost gotowym scenariuszem na film. W Polsce znana jest tylko nielicznym miłośnikom baletu, choć zrobiła na świecie oszałamiającą karierę. Aby to było możliwe pokonała wszystkie przeciwności losu, a taniec uratował życie. Dzięki temu występowała na Broadwayu obok najlepszych tancerzy Hollywood. Sama zmieniła myślenie Amerykanów o balecie. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w swojej szkole w Wenezueli. – Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia – podkreśla. Książka „Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim” to przenikliwy portret Polki, o której najgłośniej, po latach milczenia, powinno być właśnie w Polsce.

Jako sześciolatka odkryła swoją pasję do baletu. W wieku ośmiu lat zdała do szkoły baletowej i postanowiła poświęcić temu wszystko. Została wybrana przez Bronisławę Niżyńską, żeby odbyć tournée po Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. W trakcie II wojny światowej trafiła do obozu pracy, gdzie czekała ją śmierć z wycieńczenia. Z obozu pomogła jej wyjść Loda Halama, która urzeczona jej przedwojennymi występami, postanowiła ocalić genialne dziecko baletu. Ale Nina zostawiła tam najbliższych i mentalnie nigdy obozu nie opuściła.

Dopiero od kilku lat próbuje o tym doświadczeniu opowiedzieć. Jak wygląda życie najwybitniejszej polskiej baletnicy, ile poświęciła, żeby odnieść taki sukces? Co balet zmienił w jej życiu i dlaczego przez lata nie potrafiła opowiadać o czasie wojny? Skąd bierze w sobie upór? To wszystko opowiada w rozmowie z Wiktorem Krajewskim.

(fot. mat. pras.)

O bohaterce i autorze książki

Nina Novak urodziła się w Warszawie w 1923 roku. Była uczennicą stołecznej szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim. W latach 1937-1939 solistka Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. W 1946 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako jedyna Polka w historii została primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. W Polsce gościnnie wystąpiła dwa razy: w 1961 i 1978 roku. Po zakończeniu kariery otworzyła własną szkołę baletową w Wenezueli. Jest honorową obywatelką pięciu miast w USA. Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wiktor Krajewski to dziennikarz, który w 2015 roku debiutował bestsellerową książką „Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego” napisaną wraz z Marią Fredro-Boniecką. Dwa lata później opublikował książkę „Pocztówki z powstania”, a przed rokiem rozmowę z Aliną Dąbrowską „Wiem, jak wygląda piekło”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *