Jako sześciolatka odkryła swoją pasję do baletu. W wieku ośmiu lat zdała do szkoły baletowej i postanowiła poświęcić temu wszystko. Została wybrana przez Bronisławę Niżyńską, żeby odbyć tournée po Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. W trakcie II wojny światowej trafiła do obozu pracy, gdzie czekała ją śmierć z wycieńczenia. Z obozu pomogła jej wyjść Loda Halama, która urzeczona jej przedwojennymi występami, postanowiła ocalić genialne dziecko baletu. Ale Nina zostawiła tam najbliższych i mentalnie nigdy obozu nie opuściła.
Dopiero od kilku lat próbuje o tym doświadczeniu opowiedzieć. Jak wygląda życie najwybitniejszej polskiej baletnicy, ile poświęciła, żeby odnieść taki sukces? Co balet zmienił w jej życiu i dlaczego przez lata nie potrafiła opowiadać o czasie wojny? Skąd bierze w sobie upór? To wszystko opowiada w rozmowie z Wiktorem Krajewskim.
O bohaterce i autorze książki
Nina Novak urodziła się w Warszawie w 1923 roku. Była uczennicą stołecznej szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim. W latach 1937-1939 solistka Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. W 1946 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako jedyna Polka w historii została primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. W Polsce gościnnie wystąpiła dwa razy: w 1961 i 1978 roku. Po zakończeniu kariery otworzyła własną szkołę baletową w Wenezueli. Jest honorową obywatelką pięciu miast w USA. Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Wiktor Krajewski to dziennikarz, który w 2015 roku debiutował bestsellerową książką „Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego” napisaną wraz z Marią Fredro-Boniecką. Dwa lata później opublikował książkę „Pocztówki z powstania”, a przed rokiem rozmowę z Aliną Dąbrowską „Wiem, jak wygląda piekło”.