„Prawa człowieka łatwo stracić, a trudno odzyskać”. Dla niej nie ma tematów tabu
2 lipca, 2018
„To ja zastrzeliłem bin Ladena!”. Poruszająca opowieść komandosa US Navy
3 lipca, 2018

Tam ziemia nigdy nie jest spokojna. Głośny debiut „Torfowisko”

Powieść „Torfowisko” to debiut literacki Susanne Jansson (fot. mat. pras.)

Mossmarken to szwedzka miejscowość położona w pobliżu lasów i bagien, o których wśród lokalnej ludności krążą od lat ponure legendy. Na mokradłach zostają znalezione zwłoki, a śledztwo wykazuje, że obok mumii z epoki żelaza znajdują się także ofiary pozbawione życia całkiem współcześnie. Dla Susanne Jansson powieść „Torfowisko” to jej literacki debiut. W rodzimej Szwecji książka zyskała już status bestsellera, a w sumie zostanie wydana w aż 22 krajach. Polscy czytelnicy są wśród nich!

Choć miejsce jest odludne, pochyłe sosny i grzęzawiska, to Nathalie tam właśnie wynajmuje mały domek. Nic dziwnego, skoro prowadzi badania i pisze pracę doktorską na temat bagien. Jednak prawdziwy powód jej pobytu jest inny, a ona sama zaś ukrywa mroczny sekret.

Pewnego wieczoru na mokradłach nagle załamuje się pogoda, po czym gwałtownie ulega poprawie, a okolicę zasnuwa gęsta mgła. Gdy na trzęsawisku odnalezione zostają zwłoki, Nathalie musi cofnąć się w przeszłość, rozdrapać niezabliźnione rany z dzieciństwa. Przy okazji toczącego się śledztwa poznaje Mayę Linde, zatrudnioną w policji fotografkę. Choć każda szuka czegoś innego, obie kobiety odkryją szokującą prawdę lub coś, co może się nią wydawać. Istnieją w końcu miejsca, których zmarli nigdy nie opuszczają.

Książka w Szwecji już jest bestsellerem, a wydana zostanie łącznie w 22 krajach (fot. mat. pras.)

Pochlebne recenzje

„Jeden z najlepszych i najbardziej wciągających debiutów ostatnich lat” pisze o książce Lotta Olsson ze szwedzkiej gazety „Dagens Nyheter”. „Sugestywnie buduje w czytelniku napięcie, które nie puszcza do ostatnich stron” wtóruje jej Maria Näslund z „Gothenburg Post”. „Debiut Susanne Jansson jest nie tylko niesamowity. Jest przerażający” zauważa z kolei Mats Dahlberg, reprezentujący „New Wermlands Newspaper”. „Świetne postaci, mroczne i wiarygodne. Myślę, że Susanne Jansson będzie bestsellerową autorką przez wiele lat” prognozuje Nisse Scherman z magazynu DAST.

O autorce

Susanne Jansson mieszka pod Göteborgiem. Przez dwadzieścia lat pracowała jako dziennikarka i fotografka. „Torfowisko” to jej debiut literacki, który ukaże się w sumie w 22 krajach. W Szwecji osiągnął już status bestsellera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *