„Zawarliśmy z władzą układ”. Biografia legendy himalaizmu, Krzysztofa Wielickiego
27 listopada, 2019
Jednych fascynuje, innych zraża. Sztuka „PeKiN” inspirowana Pałacem Kultury i Nauki
28 listopada, 2019

Takie są wyzwolone kobiety. Premiera komiksu „Tamara Łempicka” o polskiej malarce

Komiks „Tamara Łempicka” to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety (fot. mat. pras.)

To fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu art déco. Virginia Greiner i Daphne Collignon, pierwsza odpowiedzialna za tekst, a druga za ilustracje, stworzyły komiks „Tamara Łempicka”, o polskiej malarce, skandalistce i ikonie epoki jazzu. Z języka angielskiego przetłumaczył go na język polski Paweł Łapiński.

Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide’a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów.

Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córką Kizette. Ona jednak zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety!

O autorach

Virginie Greiner, studiowała prawo autorskie, ale zamiast robić karierę prawniczki wybrała pracę w księgarni i pisanie recenzji komiksów do magazynu „BoDoï”. Zanim zaczęła pisać scenariusze opublikowała powieść fantasy „Fées, Sorcières et Diablesses” (w wolnym tłumaczeniu „Wróżki, czarownice i diabły”). W komiksie zadebiutowała dwoma opowieściami o Arturze Conanie Doyle’u, autorze detektywistycznych historii o Sherlocku Holmesie. Zaniepokojona wszechobecnością w kulturze wyidealizowanego kobiecego ciała doprowadziła do powstania książki poświęconej męskiej nagości. W albumie „En Mâles de nus” erotyczno-impresyjnym tekstom jej autorstwa towarzyszą ilustracje 50 artystów zaproszonych przez Virginie do udziału w przedsięwzięciu. Znaleźli się wśród nich tacy twórcy, jak Enki Bilal, Emmanuel Lepage czy Annie Goetzinger.

Daphné Collignon, uczyła się na uczelniach w swoim rodzinnym mieście – Angoulême w USA, by w końcu uzyskać dyplom na wydziale grafiki. Dzisiaj mieszka w Essaouirze w Maroko. Początkowo zajmowała się głównie ilustracją, ale ostatnie kilka lat upłynęło jej na pracach nad komiksami oraz prowadzeniu zajęć na akademii w Marrakeszu. Nad albumami pracuje wspólnie ze scenarzystami, ale ma też na koncie solowe projekty. Najbardziej fascynują ją opowieści, w których dochodzi do spotkań różnych kultur i światów. W wolnych chwilach maluje obrazy i planuje kolejne podróże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *