Przypomnienie znaczenia wolności myśli. „Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat”
14 czerwca, 2021
Ta historia wydarzyła się naprawdę… Premiera powieści „Bibliotekarka z Paryża”
16 czerwca, 2021

Tak odpoczywała artystyczna elita Polski Ludowej. Reportaż „Wakacje gwiazd w PRL”

Jan Fudala, Barbara Wachowicz i Bogusław Kaczyński (fot. Jerzy Duda)

To barwny reportaż o letnich i zimowych podróżach Polaków znanych ze świata filmu, piosenki, literatury. Jak w latach 60. bawiliśmy się w Sopocie? Co robiły elity odwiedzające Ciechocinek? Dlaczego w Rabce rodziły się najlepsze pomysły na książki? Czym kusiły artystów Bieszczady? I co oferowała wczasowiczom polska Palm Beach? Na te i inne pytania w książce zatytułowanej „Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan” odpowiada Krystyna Gucewicz. Z jej opowieści można dowiedzieć się, dokąd jeździli i gdzie bawili się znani i lubiani, ludzie sławni i niekoniecznie bogaci, słowem: artystyczna elita Polski Ludowej.

Przyciągający rzesze letników Sopot, szokujące nagością Chałupy, zwana perłą Bałtyku Ustka, malowniczy Kazimierz, zimowe Zakopane oraz roztańczony Ciechocinek. A w nich artyści ze świata kina: Andrzej Łapicki, Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, literaci: Agnieszka Osiecka, Leopold Tyrmand czy wreszcie muzycy, satyrycy oraz malarze: Maria Koterbska, Eryk Lipiński i Nikifor Krynicki. Jak w kalejdoskopie pojawiają się modne miasta i wielkie nazwiska.

„Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan” to napisana z dystansem i humorem, pełna anegdot podróż do miejsc, w których czas wolny spędzała śmietanka towarzyska PRL-u. Pisarka i dziennikarka, Krystyna Gucewicz na kartach swojej książki zabiera czytelników do najpopularniejszych wakacyjnych kurortów, pensjonatów i uzdrowisk. Przemierza Polskę z południa na północ, na dłużej zatrzymując się w miejscowościach, które trwale wpisały się w obraz Polski Ludowej. Ale ta niezwykła wyprawa jest zaledwie pretekstem do snucia barwnych opowieści o ludziach i ich stylu życia w tych mało artystycznych czasach. Wciągającą narrację Gucewicz uzupełniają wspomnienia sławnych postaci oraz liczne archiwalne fotografie.

(fot. arch. Krystyny Gucewicz)

O autorce

Krystyna Gucewicz to pisarka, dziennikarka, krytyczka sztuki, satyryczka, recenzentka teatralna, reżyserka, a także poetka. Autorka scenariuszy widowisk teatralnych, programów telewizyjnych i filmów.

Od 20 lat przygotowuje i prowadzi Ostry Dyżur Poetycki w Teatrze Narodowym w Warszawie. Autorka ponad 20 książek, w tym tomu poezji „Aria motyla”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *