„Musimy być ze sobą dogadani”. Roma Gąsiorowska na tropie szczęścia [WYWIAD]
25 marca, 2019
„Zimna wojna” najlepsza! Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane [LISTA LAUREATÓW]
25 marca, 2019

„Szturmowcy” wynieśli Hitlera do władzy. Nowa historia nazistowskich oddziałów SA

Propaganda SA z okazji wyborów do Reichstagu i późniejszego referendum w sprawie aneksji Austrii, 1938 rok (fot. wikipedia.org)

To pierwsza kompletna historia wsławionych okrucieństwem Oddziałów Szturmowych NSDAP. Opierając się na rozległych badaniach i nieznanych wcześniej źródłach, autor opisuje bezwzględną przemoc SA, która walnie przyczyniła się do przejęcia władzy przez Hitlera. Nie zabrakło również pamiętnej krwawej rzezi podczas „nocy długich noży” czy późniejszej przemiany oddziałów w ogromną organizację, która działała na terenach okupowanych, wnosząc swój szczególny wkład do Holokaustu. „Szturmowcy” to książka autorstwa Daniela Siemensa.

Dla polskiego czytelnika publikacja Siemensa przedstawia ogromną wartość również z tego powodu, że w przedstawionej przez niego historii Polska zajmuje z wielu powodów zupełnie wyjątkowe miejsce. Autor podkreśla, że mentalność SA została w dużej części ukształtowana przez realia polsko-niemieckiego pogranicza i bezwzględną, pełną okrucieństwa walkę z polskością.  

O autorze

Daniel Siemens to profesor Newcastle University, który wykłada historię Europy. Autor książek poświęconych historii XIX i XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *